AKP: CHP ve MHP yeni teklif versin

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, cinsel istismar önergesi olarak bilinen tasarı ile ilgili bir açıklama yaptı.

AKP: CHP ve MHP yeni teklif versin

Başbakan Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada, “Sivil toplum kuruluşlarının kanaat ve değerlendirmelerini titizlikle inceliyoruz. bu düzenleme ihtiyaca dönük var olan uygulamalardan kaynaklanan gerekçelerle gündeme getirilmiştir. Değerlendirmeye açığız, başka bir teklif varsa değerlendirmeye hazırız. Teklif yarın Genel Kurul’a gelecek” dedi.

 

ÖNERGE GERİ ÇEKİLECEK Mİ?

Kurtulmuş ‘önerge geri çekilecek mi’ sorusunu ‘Cinsel istismar önergesi asla tecavüz suçlarını kapsamıyor ve kapsamayacaktır da. Yarın önerge Meclis’e gelecek CHP ve MHP’nin görüşmelere yeni teklifleri varsa getirsinler. Somut teklif üzerinde konuşalım. AKP’nin getirdiği tekliften başka teklif yok. Teklif getirirseler gözden geçirilir. ‘ diyerek yanıtladı.

MUHALEFETTEN ÖNERİ GELMEZSE YASA AYNEN GEÇİRİLECEK Mİ? 

Kurtulmuş, ‘teklif gelmezse aynen geçirilecek mi?’ sorusu yanıt olarak ise “Eleştiriler getiriliyor. Bu eleştirileri yapanların yeni teklif getirmeleri sorumlulukları dahilindedir’ yanıtını verdi.

ELİTAŞ: GERİ ÇEKİLMESİ SÖZKONUSU DEĞİL

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Cinsel istismar önerimizin doğru olduğunu savunuyoruz. Amacımız mağduriyet yaratmak değil. Muhalefetle görüşeceğiz, gerekirse düzenleme yapacağız. CHP farklı bir öneriyle gelirse değerlendirebiliriz. Yarın tasarının son oylamasını yapacağız. Düzenlemenin geri çekilmesi söz konusu değil” dedi.

RAMAZAN CAN: GEREKİRSE DÜZENLEME YAPILABİLİR

Tartışma yaratan cinsel istismar önergesinin sahibi AKP milletvekili Ramazan Can, “Gerekirse düzeltme yapılabilir” dedi. Ramazan Can, AKP’nin önergesinin doğru ve yerinde olduğunu söyledi ve bazı tashihler yapılabileceğini açıkladı. Can, Başbakan Binali yıldırım’ın AKP’li kadın milletvekilleriyle yaptığı toplantıya katıldı. AKP’li Can, “resmi evlilik şartı” getirilmesi durumunda 16 yaşından küçüklerin bu öneriden yararlanamayacağını söyleyerek, AKP’nin yasada değişiklik düşünmediğini söyledi.

Öte yandan Başbakan numan Kurtulmuş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Sivil toplum kuruluşlarının kanaat ve değerlendirmelerini titizlikle inceliyoruz. bu düzenleme ihtiyaca dönük var olan uygulamalardan kaynaklanan gerekçelerle gündeme getirilmiştir. Değerlendirmeye açığız, başka bir teklif varsa değerlendirmeye hazırız. Teklif yarın Genel Kurul’a gelecek” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...