Sözcü Plus Giriş

Diyarbakır Valiliğinden Bağlar saldırısı için ikinci açıklama

Diyarbakır Valiliği, Bağlar İlçesi'nde 2 polisin şehit olduğu, 11 kişinin hayatını kaybettiği dünkü bombalı saldırıyı, 'Kemal' kod adlı PKK'lı teröristin, 3 ton patlayıcı kullanarak, 'fedai eylemi' gerçekleştirdiğini duyurdu.

16:20 -
Diyarbakır Valiliğinden Bağlar saldırısı için ikinci açıklama

HDP’nin ve bazı haber ajanslarının Bağlar’daki saldırıyı IŞİD’in üstlendiği yönündeki iddiaları üzerine Diyarbakır Valiliği, konuyla ilgili ikinci açıklamasında da “saldırıyı yapan örgüt PKK” dedi.

İşte valiliğin o açıklaması; “04.11.2016 günü saat 7.53 te, İlimiz Bağlar İlçesi Aydın Arslan Bulvarında, bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlenmiş ve olayın akabinde saat 11.22'de Valiliğimiz tarafından, patlama olayının bölücü terör örgütü tarafından üstlenildiği şeklinde bir açıklama yapılmıştı. Uluslararası bir haber ajansının bir kaynağa dayandırarak yaptığı bir habere dayalı olarak, basında ve sosyal medyada olayın IŞİD terör örgütü tarafından üstlenildiğine dair haberler yer almıştır. Valiliğimizce yapılan açıklama, bölücü terör örgütü elemanlarının kendi aralarında yapmış oldukları telsiz konuşmalarına dayandırılmıştır. Konuyla ilgili bölücü terör örgütü mensupları arasında yapılan üç ayrı telsiz konuşmasında, eylemin Kemal kod adlı bölücü terör örgütü mensubu tarafından 3 ton patlayıcı kullanılarak gerçekleştirildiği ve fedai türü tabir edilen eylem olduğu açıkça yer amaktadır. Bu bilgiler çerçevesinde söz konusu saldırının bölücü terör örgütü mensuplarınca yapıldığını açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Söz konusu sosyal medyada ve bazı haber organlarında yer alan haberler, çoğunlukla sivil vatandaşlarımızın zarar gördüğü ve hayatını kaybettiği menfur saldırı olayıyla ilgili farklı algı oluşturmaya ve bölücü terör örgütünü korumaya yönelik haberlerdir. Valiliğimiz tarafından daha önce yapılan açıklamalarda da belirtildiği gibi; vatandaşlarımızın resmi açıklamalar dışında açıklamalara ve algı yaratmaya yönelik haberlere itibar etmemesi önem arz etmektedir. Konuyla ilgili olarak başlatılan soruşturma çok yönlü olarak ve derinlemesine devam etmektedir ve gelişmeler oldukça bilgi verilecektir.”

HDP VE IŞİD’E YAKIN HABER AJANSLARI “IŞİD” DEMİŞTİ

HDP, Bağlar’daki saldırıyı IŞİD’in düzenlediğini iddia etmiş ve “asıl hedef gözaltındaki HDP’li vekillerdi” demişti. Reuters haber ajansı da IŞİD’e yakın haber sitelerini kaynak gösterdiği haberinde “Diyarbakır’daki saldırıyı aşırı dinci örgüt IŞİD yaptı” ifadelerine yer vermişti.

İLGİLİ HABERBağlar'daki saldırı için HDP'den IŞİD iddiasıBağlar’daki saldırı için HDP’den IŞİD iddiası

Son güncelleme: 15:32 07.11.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more