Sözcü Plus Giriş

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gezi Parkı’na o tarihi eseri inşa edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'la ilgili kitabın tanıtım töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gezi Parkı'nı yeniden gündeme getirdi. Erdoğan, 'Gezi Parkı'na tarihi eseri yeniden inşa edeceğiz' dedi.

Güncellenme: 09:02, 19/06/2016
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gezi Parkı’na o tarihi eseri inşa edeceğiz

Konuşmasına salondakileri selamlayarak başlayan Erdoğan, “Dünya üzerinde binlerce yıldır önemini ve liderlik vasfını kaybetmeyen çok az sayıdaki yerden biri olan İstanbul her yönüyle anlatmak böyle hacimli bir eser için bile elbette mümkün değildir. Hakikaten İstanbul’a hizmet etmek çok farklı bir heyecan, zevk ve gurur. Bu eserin yeni ve daha iddialı çalışmalar için örnek teşkil etmesini de diliyorum. İstanbul dünyanın en kadim şehirlerinden biri olarak bu tür çalışmaları, araştırmaları, eserleri ziyadesiyle hak ediyor. Ülkemizde şehir tarihi çalışmaları alanında maalesef çok ciddi eksiklerimiz var. Son yıllarda bu yönde bir çabanın varlığını gözlüyoruz. Ama yine de halen önemli eksiklerimiz olduğu bir gerçektir” dedi.

 

“ŞU ANDA GENÇLİĞİMİZ ÇOK SIKINTILAR YAŞIYOR”

“Yaşadığımız olayları, ülkemizdeki, bölgemizdeki gelişmeleri tarihin bize tuttuğu ışık doğrultusunda sürekli yeniden yorumlamak, değerlendirmek mecburiyetindeyiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim tarih çalışmalarımızın en önemli eksiğinin işte bu boyut olduğunu düşünüyorum. Şuanda gençlimizin içinde bulunduğu sıkıntının altında da bu yatmıyor mu? Şuanda gençliğimiz çok sıkıntılar yaşıyor. Ve hele hele son dönemlerde liselere, ortaokullara yönelik yapılan saldırıların altında da bu var. Onun için bizim lisede ve ortaokuldaki yavrularımızı tarih bilinciyle çok daha güçlü bir şekilde yetiştirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

 

İLGİLİ HABERErdoğan: En büyük zararı İstanbul'a verdi!Erdoğan: En büyük zararı İstanbul'a verdi!

“DOĞDUĞUM BÜYÜDÜĞÜM BU ŞEHRE BEN AŞIĞIM, HASTASIYIM”

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kendisiyle mukayese edilebilecek şehirler içinde İstanbul gerçekten de farklı bir yere farklı bir güzelliğe sahip. Dünyada eşi benzeri yok. Kim ne derse desin. Bu şehir farklı bir şehir. Onun için doğduğum büyüdüğüm bu şehre ben aşığım, hastasıyım. Hastası olunmayacak bir şehir değil. Ama biz bu şehre çok zulüm, haksızlık ettik. Halen bu haksızlıklar devam ediyor. Evinin içinde bu şehirde inek besleyenler var. Ya yapma etme, artık bak süt marketten satılıyor işte. Yapmayın bizi bunu devredin, biz buralarda güzel evler yapalım. Sizi oralara yerleştirelim. ‘Sen benim ineğimi aldığın zaman ben anama ne diyeceğim’. Mantık bu. Ve bunu da İstanbul’un en güzel yerinde yapıyor” dedi.

“O TARİHİ ESERİ ORAYA YENİDEN KURDURACAĞIZ’

“İnşallah devam eden ve hazırlıkları süren yeni projelerle İstanbul’u çok daha ileriye taşıyacağız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben sayın başkanıma söylüyorum ‘Cesur olacaksın’ diyorum. Eğer cesur olmazsan biz bu işi başaramayız. Ve cesur olmamız gerekenlerden bir tanesi. Bak bugün burada yine söylüyorum; Taksim’deki Gezi Parkı, oraya o tarihi eseri inşa edeceğiz. Eğer tarihimize sahip çıkacaksak orada tarihi bir eser vardı, o tarihi eseri oraya yeniden kurduracağız. Ve adı bunun ister tarih müzesi olur, ister şehir müzesi olur. Bunu orada yapmamız lazım. İçeriği hakkında çok ilginç bilgilerimiz var. Geçenlerde Nabi hocamızla da biraz onları dertleştik. Ve bunun için de hani şuanda dünyada birçok şeyler konuşuluyor ediliyor ya. İşte yok bilmem Almanya’dakiler bir şeyler söylüyor. Onlara bir köşe yaparız orada. Ve o köşede onların neler yaptığını dünyaya tanıtırız. Fransızlara bir köşe yaparız, onları orada tanıtırız. Amerikalılara yaparız, onları da orada tanıtırız. Dünya hepsini tanısın, nerede neler yapmışlar hepsini görelim. Ama bu millete iftira atanlar bu milleti de orada görsün. Bizim tarihimiz kara tarih değil, ak tarihtir. Bunu görsün” ifadesini kullandı.

“AKM İLGİLİ DE ÖN HAZIRLIKLAR, PROJE HER ŞEY VAR”

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü.
“Bir diğeri Maksem. Maksem’in olduğu yere de inşallah, Taksim Meydan’ın ihtiyacı var, orada bir selatin cami oraya yerleşmesi lazım. Bunların projesi falan her şeyi hazır. Bir diğeri de AKM… AKM ilgili de ön hazırlıklar, proje her şey var. Daha güzeli de yapılabilir. Arkada devasa bir yer var. Oraya gerçekten dev bir opera binasını da oraya yerleştirmek suretiyle bizim sanat anlayışımız bu bunu da görün demek lazım. Şuandaki bina zaten depreme dayanıklı değil. O yönden sıkıntısı var, gitti gider. Ve Gümüşsuyu’ndan çıkarken araçlar yerin altına girecek, Mete Caddesi’nden de Taşkışla’nın oradan çıkacak. Taksim Meydanı da tamamen yayalaştırılmış olacak. Böyle güzel bir meydana bizim ihtiyacımız yok mu? Var. Taksim Meydanı’nı bu hale getirmemiz lazım. Onun için de cesaret. Kültür Bakanımız, Belediye Başkanımız burada; Cumhurbaşkanı olarak ben de buradayım. Başbakanımız zaten ‘evet’ dedi. Adımı atacağız biran önce yürüyeceğiz. Şunlar şöyle demiş bunlar böyle. Bırakın millet ne diyor biz ona bakalım. Dünyada her ülke bu tür meydanlarla anılır. Bizim doğru dürüst bir meydanımız yok.”  DHA

Yayınlanma Tarihi:18:51,