Son dakika haberi… Cumhurbaşkanı Erdoğan: MİT Müsteşarını aradım ama ulaşamadım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Reuters'a konuştu. Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gün Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan'ı aradığını ve ulaşamadığını belirtti.

Son dakika haberi… Cumhurbaşkanı Erdoğan: MİT Müsteşarını aradım ama ulaşamadım

İstanbul’da pistin karartıldığını öğrendik. O arada İstanbul Emniyet Müdürümüzle görüştüm. Havaalanını kısa sürede boşaltacaklarını söylediler. O arada pistte aydınlandı. Uçaklar üzerimizde alçak uçuş yapmaya başladı. Ses hızını aşarak üzerimizden geçtiler. Akıncı Hava Üssü pisti bombalandı, darbeciler kalkış yapamadı. 12 saatte kontrol ele geçirildi.

 

Ben pilotumuza şunu söyledim. Biz her türlü riske hazırız. Sen inebilir misin? İnemez misin? Bunu söyle. O da inebilirim ama riski var dedi. O arada havaalanının aydınlatılması için görüştük. Her hesabın üzerinde bir hesap vardır. Paletlerin altında şehit olan bayanlar vardı. Askerin elbisesine sığınarak açılan ateşte şehit olan kardeşlerimiz seve seve ölüme gitti. Onlar ölümü korkuttu. Şanlı şerefli ölüm çok daha iyi olur.

“MİT MÜSTEŞARI’NI ARADIM AMA ULAŞAMADIM”

İstihbarat servisleri her şeye dört dörtlük hakim değildir. Burada ciddi bir istihbarat zaafı var. Bunu Müsteşarada söyledim. Ben eniştemden duyana kadar haberim olmadı. Haberi aldığımda MİT Müsteşarı’nı aradım ama ulaşamadım. Bu bir sıkıntıdır. Bu bir darbe girişimidir. Bunun muhakkak öncesi vardır. 24 saatte olmuş birşey değildir. Bütün bunlardan ders alarak atılacak adımların şuanda planlamasını, hesaplamalarını çok daha farklı bir şekilde yaptık. Değerlendirmesini de tabi ki yapacağız.

11 Eylül’ü ABD yaptı deniliyor mu? Bu olay için niçin böyle bir yönteme giriliyor? Bu olay millete karşı yapılmıştır. TBMM’yi bombalamakla kalmıyorlar. Külliyemizi bombalıyorlar. Demek ki milletin dinamik unsurları neresiyse buraya saldırıyorlar. Bütün bunlar olurken tabi millet burada işi ele alıyor. Sağolsun milletin çağrıma verdiği cevap benim için iftiar sebebidir. Demek ki millet kendisinin seçtiği reise anında cevap veriyor ve bu FETÖ’ye bu ülke sizin değil, bizim diyor. 246 şehidimiz, 2185 yaralımız var. 4.160 tutuklu var. Bunların 103’ü general 80’i rütbeli Emniyet mensubu.

OHAL ÇIKTIĞINDA HERKESİ TELAŞ KAPLARDI

Hemen OHAL yasasını çıkardık. Bu karardan sonra da Resmi Gazete’de yayınlandı ve bugün de parlamentodan geçti. Gazi Meclis’imiz bu kararı alarak yeni bir İstiklal mücadelesinin adımını attı. 3 ay içinde çok yoğun bir çalışma yapacağız. Halkımız endişeye kapılmasın. OHAL, demokratik kurumlarımızın sağlıklı çalışması içindir. FETÖ üzerinde de ilgili kurumlarımız rahatça çalışsın diyedir. Eskiden OHAL çıktığında bir telaş herkesi kaplardı. Şimdi millet gece sabaha kadar adeta meydanlarda bu sürecin takipçisi konumunda.

Mesela Kanun Hükmünde Kararname süreci vardır ki hükümete ne lazımsa çıkarılacaktır. Devletin yeniden yapılanması bu çerçeve içinde yapılacaktır. Bütün bakanlıklarımızda işgalleri söz konusuydu. Milleti için çalışmayan bu hainler bunun bedelini ödemeli.

“GEREKİRSE OHAL UZATILABİLİR”

Şuanda Fransa 3 ay yaptı sonra bir daha uzattı. Bu konuda bir mani yok. 3 ay bittiğinde lazım olduğunda bir uzatma daha yapılabilir. Hedefimiz belli. Nasıl bölücü terör örgütüyle mücadelemiz devam ediyorsa bunlarla da tüm nerde varsa aynı şekilde sürdüreceğiz. Bunlar devlet yapılanmasına kast ettiler. Ülkenin tankını topunu ele geçirmek suretiyle kendi milletinin üzerine böyle bir şey yapılabilir mi? Bunlar bunu yapmışlardır.

“YAŞ TOPLANTISI GENELKURMAY KARARIYLA 1 HAFTA ERKENE ÇEKİLEBİLİR”

YAŞ Genelkurmay’ın talebiyle bir hafta öne alınabilir. YAŞ’ın başkanı Başbakanımızdır. İlgili birimlerle çalışmalar yürütülüyor. Çok kısa zaman içinde yeni yapılanma ortaya çıkacak. İnanınıyorum ki yeni bir kan olacaktır. Süreç devam ediyor. Asla rehavete kapılmayacağız. Bazı şeyleri geçmişte anlatamadık ama şimdi durum çok daha farklı.

Belki 367’yi parlamentoda yakalanamayabilir ama belki halka gitmenin önü açılabilir. Darbe girişiminde OHAL kararı alınmak için 346 oy çıkıyor. Böyle bir halde bile Meclis 346 oyla bana göre güzel bir duruş sergiliyor. Tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Bizim birliğe beraberliğe, kardeşliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Biz bugünleri tekrar yaşamak istemiyoruz. Farklı partileri destekliyor olabilirsiniz ama kardeş olalım diyorum.

FETÖ bu ülkede yaşadığı zaman benim vatandaşım olarak, kendisinin talepleri üzerine bir kaç görüşmemiz oldu. Bunlar çok çok yoğun görüşmeler değil. 1999’dan sonraki süreçte bazı gelişmeler bizde soru işareti doğurdu. Ama son 3 yılda ihanet içinde oldular. Benim görüşmem bir elin parmaklarını geçmez. Bunlara ülkemizin vatandaşları olarak elimizden gelen desteği yaptık. Maalesef iki maske taşıdılar.

Biz ekonomide zor şartlardan bugünlere geldik. Türkiye, S&P’nin açıkladığı şartlarda değil. Bir defa biz üyesi değiliz. Bu açıklama siyasidir. Moody’s bu defa şuanda bir açıklama yapıyorsa bu da dürüst değil. Bunlar darbenin yanında yer aldılar. Türkiye gibi demokrasiyi baş tacı etmiş bir ülkede bu tür uluslararası bazı davranışları anlamak doğru değil. Yakında Kanal İstanbul’u, Çanakkale Köprüsü’nü, açılacak olan havalimanını görüceksiniz.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...