Ege’de hareketlilik F-16’lar havalandı

Marmaris'teki villaya baskın yaptıktan sonra firar eden darbeci askerleri arama çalışmaları sürerken, akşam saatlerinde Simi Adası'na iki botun kaçtığı iddiası ortaya atıldı. SÖZCÜ, Muğla Valisi başta olmak üzere Muğla'daki yetkililer, Simi Belediye Başkanı ve bölgedeki haber kaynakları ile konuşarak hakikati araştırdı.

Ege’de hareketlilik F-16’lar havalandı

16 Temmuz gecesi FETÖ’nün darbe girişimi kapsamında Marmaris’te Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir süredir tatil yaptıktan sonra ayrıldığı villaya 27 kişiden oluşan darbeci askerler baskın yapmıştı. Marmaris Polisi ve cumhurbaşkanlığı korumaları ile bir süre çatışan darbeci askerler, Erdoğan’ı bulamayınca olay yerinden kaçmıştı. Yaylım ateşi nedeni ile helikopterlere binemeyen darbeci askerler ormanlık alana kaçarak izini kaybettirmişti. Kaçan darbeci askerlerden bazıları yakalanırken, 21’inin firarda olduğu açıklanmıştı. O günden bu yana polis, jandarma ve komandolardan oluşan birlikler ormanlık alanda geniş çaplı arama operasyonu yaparken, akşam saatlerinde Muğla’nın Datça İlçesi’nde hareketlilik yaşandığı bilgisi geldi.

ARAMA FAALİYETİNE DATÇA DA KATILDI

Kobra tipi iki askeri helikopter Datça’ya asker getirerek arama çalışmalarına Marmaris’e komşu bu bölgeyi de kattı. Datça’ya ayrıca özel harekat polisleri de gönderildi.

SİMİ’YE İKİ BOT KAÇTI İDDİASI

Diğer yandan Datça ile Marmaris’in Söğüt Köyü karşısında bulunan Simi (Sömbeki) Adası’na doğru iki botun kaçtığı iddiası ortaya atıldı. Ancak bu bilgi henüz doğrulanmadı.

YETKİLİLER İDDİAYI DOĞRULAMADI

SÖZCÜ iddiaları yetkililere sordu. Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel açıklama yapma yetkisinin olmadığını söyledi. Datça Belediye Başkanı Gürkan Uçar, şehirden körfezin ve Simi Adası'nın net olarak görüldüğünü, ancak böyle bir izlenim ve bilgiye sahip olmadıklarını belirtti. Simi Belediye Başkanı Lefteris Papakoukuladis deiddiayı yalanladı. Papakoukuladis ,’Adamıza yabancı veya kaçak iki botun geldiği haberleri gerçeği yansıtmamaktadır’ dedi.

Muğla Valisi Amir Çiçek de SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, ‘Bölgeyi hem karadan, hem de denizden günlerdir denetim altından tutuyoruz. Simi'ye veya başka bir yere bot kaçtığı iddiaları asılsızdır’ dedi.

TÜRKİYE VE YUNANİSTAN KEŞİF YAPIYOR

Her ihtimale karşı bir Yunan helikopteri Simi Adası civarında keşif uçuşu yaptı. Türkiye’den de bölgeye keşif amaçlı iki F-16 savaş uçağı gönderilmişti. Datça ve Marmaris’in yanısıra Ege Denizi’ nin geniş bir kesiminde Sahil Güvenlik hücumbotlarının da günlerdir devriye gezdiği öğrenildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...