Sözcü Plus Giriş

Son dakika haberi… İsrail Büyükelçiliği önünde silah sesleri

Ankara'daki İsrail Büyükelçiliği'ne elindeki bıçakla girmeye çalışan saldırgan bacağın vurularak etkisiz hale getirildi. Saldırgana ait olduğu belirtilen çanta bomba imha ekipleri tarafından incelenerek olay yerinden kaldırıldı.

Zeynep GÜRCANLI
12:41 -

Ankara’da akli dengesi bozuk bir kişi, bıçak çekerek ve tekbir getirerek, İsrail Büyükelçiliğine girmek istedi. Kapıda görevli Hassas Bölgeler Şube Müdürlüğü koruma polislerince bacağından vurulan ve yaralı olarak yakalanan saldırganın, 38 yaşındaki Osman Nuri Çalışkan olduğu belirlendi. Saldırgana ait bir çanta da olay yerinde bulundu. Gaziosmanpaşa'daki Büyükelçilik binasına girmeye çalışan Osman Nuri Çalışkan'ın polisteki ilk ifadesinde “Ortadoğu’daki kanı durdurmak için yaptım” dediği öğrenildi. Ankara Valiliği, saldırganın örgüt bağlantısının bulunmadığını duyurdu.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

SIĞINAĞA GİRDİLER

Saat 13.15 sıralarında elçilik önüne gelen ve cadde üzerinde dolaşan saldırgan daha sonra binaya girmeye çalıştı. Güvenlik görevlilerinin müdahale ettiği kişi bacağından vuruldu. Olay sırasında elçilik çalışanları da alt kattaki sığınağa girdi. İsrail maslahatgüzarı Amira Oron, saldırının gerçekleştiği sırada Büyükelçiliğe gitmek üzere yolda olduğunu söyledi. Oron olayla ilgili olarak anında müdahalede bulunan polise teşekkür etti. Olay sonrası Büyükelçiliğin bulunduğu sokak trafiğe kapatıldı, sahipleri bulunamayan araçlar da parka çekildi.

VALİLİK AÇIKLAMASI

Ankara Valiliği, olayla ilgili yaptığı açıklama şöyle; “21.09.2016 Günü saat 12.10 sularında Osman Nuri Çalışkan isimli, 1975 Konya doğumlu, elinde 30 cm. uzunluğunda bir bıçak ve çanta bulunan şahıs, İsrail Büyük Elçiliğine doğru slogan atarak hareket halinde iken, Polisin dur ikazına uymayınca baldırından vurularak etkisiz hale getirilmiştir. Yapılan ilk incelemede Osman Nuri Çalışkan’ın meczup görünümlü olduğu, arşiv kaydı ve herhangi bir örgüt bağlantısı tespit edilememiştir. Konu ile ilgili araştırma ve soruşturma devam etmektedir.”

İSRAİL’DEN TÜRK POLİSİNE TEŞEKKÜR

İsrail Büyükelçiliği, bugün Ankara’daki Büyükelçilik binası önünde meydana gelen saldırıya hızlı müdahale eden Türk polisine teşekkür etti. İsrail Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, saldırı “güvenlik olayı” olarak nitelendirilerek, şöyle anlatıldı; “Tek bir kişi bugün öğle saatlerinde İsrail Büyükelçiliği önündeki Türk polis memurunu bıçaklamaya çalıştı. Büyükelçilik binası önünde bulunan bir diğer Türk polis memuru acilen duruma müdahale ederek, saldırganı etkisiz hale getirmek amacıyla ayağından vurdu. Türk polis memurunun açtığı bu ateş, olayı da sonlandırdı. Acilen Türk güvenlik güçleri de olay yerine gelerek, kontrol altına aldı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı, Büyükelçilik personeli de güvende.”

“TÜRK POLİSİNE GÜVENİYORUZ…”

Elçilik açıklamasında, olay sonrasında yapılan soruşturma konusunda da Büyükelçiliği’nin Türk polisine güveninin etam olduğu vurgulanarak, “Türk polisine profesyonel performansı için teşekkür etmek isteriz” denildi.

 

 

Son güncelleme: 16:03 21.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more