Son dakika haberi… Kozmik Oda operasyonu

Kozmik oda operasyonu kapsamında 45 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. Genelkurmay Eski Adli Müşavirinin baş şüpheli olduğu öğrenildi.

Son dakika haberi… Kozmik Oda operasyonu

Ankara merkezli ‘Kozmik Oda’ operasyonu kapsamında 45 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. Genelkurmay Eski Adli Müşaviri Muharrem Köse’nin baş şüpheli olduğu operasyon kapsamında şu ana kadar 23 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Eski Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse, darbe girişimine ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. Darbe girişiminin planlayıcısı olduğu iddia edilen Genelkurmay Başkanlığı Eski Adli Müşavir Köse ifadesinde “Gece yarısı General/Amiral Şube Müdürü Albay Cemil Turan telefonla beni aradı. Beni komuta katına çağırdı. Orada bana Genelkurmay Adli Müşavirliğine görevlendirildiğimi, TSK’nın yönetime el koyduğunu, sıkıyönetim ilan edildiğini söyledi. Zaten oraya gitmeden de basın bunu ilan ediyordu. Görevi kabul ettim” demişti. Köse Eylül ayı başında TSK’dan ihraç edilmişti.

KOZMİK ODA NEDİR?

2009 yılında dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddiasıyla ilk olarak iki askerin Özel Kuvvetler’deki çalışma odasında arama yapılmış ve bazı bordo bereli asker gözaltına alınmıştı. Ertesi gün ise devlet sırlarının bulunduğu ve “kozmik oda” olarak anılan Genelkurmay Seferberlik Tetik Dairesi aranmıştı.

Genelkurmay Seferberlik Tetkik Dairesi’nde, olası bir savaşta devlet büyüklerinden işadamlarına kadar ülke için önemli olan isimlerin nasıl ve nerede korunacağına dair detaylı planlar yer alıyordu.

Yıllar sonra devletin gizli bilgilerinin tutulduğu odaya girilmesinin FETÖ kumpası olduğu ortaya çıktı.

Konuya ilişkin yürütülen soruşturmadan, 15 Temmuz darbesinin kilit ismi Genelkurmay eski Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse çıktı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...