Son dakika haberi: Akademisyenlere yurtdışına çıkış yasağı

Rektörler dahil tüm akademisyenlerin yurtdışına çıkışı yasaklandı.

Son dakika haberi: Akademisyenlere yurtdışına çıkış yasağı

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) 15 Temmuz’daki FETÖ darbe girişimi sonrası olağanüstü toplanmış ve ülke genelinde bütün devlet ve vakıf üniversitelerinin dekanlarının istifasını istemişti. Bugün de akademi dünyasına bomba gibi düşen bir gelişme daha yaşandı. Rektörler dahil tüm akademisyenlerin yurtdışına çıkışı yasaklandı.

YÖK’TEN AÇIKLAMA GELDİ

YÖK'ten konuya ilişkin yapılan açıklamada, “YÖK tüm üniversitelere (devlet/vakıf) bir yazı göndererek yurt dışında akademik çalışmalar gerçekleştirilmesi amacıyla yapılan görevlendirilmelerin (rektörler dahil) ikinci bir talimata kadar durdurulmasını, yurt dışında bu kapsamda çalışma yapan akademisyenlerin durumlarının ivedilikle incelenerek yurt dışında bulunmasında bir zorunluluk görülmeyenlerin en kısa sürede geri çağrılmasını istedi” denildi. YÖK'ten konuya ilişkin gönderilen yazıda şunlar kaydedildi:

“İkinci bir yazımıza kadar 2547 sayılı Kanun’un 39. maddesinin son fıkrası* hariç olmak üzere rektörler de dâhil anılan Kanun maddesi uyarınca yurt dışına öğretim elemanı görevlendirilmemesi, bu madde kapsamında veya uluslararası anlaşmalar gereği halen yurt dışında görevli bulunan öğretim elemanlarının durumlarının bilimsel olarak değerlendirilerek yurt dışında bulunmasında bir zorunluluk görülmeyenlerin en kısa sürede yurda dönüşlerinin sağlanması hususunda gereğini önemle rica ederiz. (*2547 sayılı Kanun’un 39. maddesinin son fıkrası: Yurt dışında yer alan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Kazakistan'daki Ahmet Yesevi Üniversitesi'ne YÖK tarafından önerilip MEB onayıyla yapılan görevlendirmelerdir. Bu görevlendirmeler dolayısıyla YÖK ve sonrasında MEB’in onayından geçmektedir.)”

İLGİLİ HABERYÖK'ten üniversitelere 'derhal işlem' talimatı!YÖK’ten üniversitelere ‘derhal işlem’ talimatı!

150 BİN 886 AKADEMİSYEN VAR

84’ü vakıf (özel) olmak üzere 193 üniversitenin bulunduğu Türkiye’de Ocak ayı itibariyle 150 bin 886 akademisyen görev yapıyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...