Sözcü Plus Giriş

Türk jetleri PYD’yi böyle vurdu

'Fırat Kalkanı Harekatı'nın 58'inci gününde IŞİD'in 43, PYD'nin ise 31 hedefi karadan ve havadan imha edildi. Operasyonda 1 IŞİD'li ve 160 ile 200 arasında PKK/PYD'li teröristin öldürüldüğü belirtildi. Örgütün yaşadığı panik 'telsiz konuşmalarına' da yansıdı. Öte yandan Türk jetlerinin, terör örgütlerinin bulunduğu tespit edilen Maarrat Umm Hawsh bölgesinde 18 hedefin hava harekatı ile imha edilmesinin görüntüleri paylaşıldı.

Güncellenme: 18:37, 20/10/2016
Türk jetleri PYD’yi böyle vurdu

‘Fırat Kalkanı Harekatı’nın 58’inci gününde terör örgütü PKK/PYD mensupları, Bab yönündeki Al Hasi, Eashiyah, Urum Al Qurah, Wardiyah, Kawl Suruj ve Shahba Barajı’nı ele geçirirdi. IŞİD’in 43, PKK/PYD’nin ise 31 hedefi havadan ve karadan ateş altına alınarak imha edildi.

Harekatta 1 IŞİD’li ve 160 ile 200 arasında PKK/PYD mensubu teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi. ÖSO’ya mensup 1 asker de yaşamını yitirdi. 10 el yapımı patlayıcının da imha edildiği harekatın son durumuyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:

“Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 1 muhalif şehit olmuş, 1 muhalif yaralanmış, destek sağlayan unsurlarımızda zayiat ve hasar meydana gelmemiştir. PYD/PKK, Bab istikametindeki Al Hasi, Eashiyah, Urum Al Qurah, Wardiyah, Kawl Suruj ve Shahba Barajı’nı ele geçirerek kontrol altına aldığı alanı doğuya doğru genişletmiştir. Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 155 meskun mahalde yaklaşık 1260 kilometrekare kontrol sağlanmıştır. Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 42 DEAŞ hedefine ve 13 PYD/PKK hedefine ateş destek vasıtaları tarafından atış yapılarak, DEAŞ ve PYD/PKK mensupları baskı altına alınmış ve manevra kabiliyetinden yoksun bırakılmıştır. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, PYD/PKK’nın yeni kontrol altına aldığı bölgede bulunan 18 hedefe 26 bomba atılmış, PYD/PKK unsurlarınca karargah, toplanma,barınma ve silah,mühimmat deposu olarak kullanılan dokuz bina, bir zırhlı araç ikisi silahlı dört araç imha edilmiştir. Harekat sonucunda yaklaşık 160-200 PYD/PKK unsurunun etkisiz hale getirildiği kıymetlendirilmektedir. Koalisyon güçleri tarafından; Taanah’da tespit edilen DEAŞ unsurlarına yönelik icra edilen 1 hava harekatı sonucunda, 1 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirilmiştir. DEAŞ’ten temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından 10 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak imha edilmiş, harekatın başlangıcından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 31 mayın ve 1218 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak etkisiz hale getirilmiştir.”

TELSİZ KONUŞMALARI ORTAYA ÇIKTI

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında PYD/YPG Terör Örgütü unsurlarının bulunduğu tespit edilen Maarrat Umm Hawsh bölgesinde 18 hedefin hava harekatı ile imha edilmesinin ardından PYD/YPG’li teröristlerin telsiz konuşmaları ortaya çıktı.

Telsiz konuşmasına teröristlerin ‘ortalığın kıyamet yeri gibi olduğunu, acil takviye gerektiğini, yaralıları dahi taşıyacak adam bulamadıklarını' şeklindeki ifadeleri yansıdı.

“ORTALIK KIYAMET YERİ”

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre; Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları ile hava harekâtı düzenlenmesi sonrasında, PYD/YPG Terör Örgütü mensuplarının kendi aralarında yaptığı telsiz konuşmaları tespit edildi. Bu telsiz konuşmalarına göre; 19 Ekim 2016 günü saat 21:12'de, Çevrim adları ‘Celal’, ‘Kurtay’ ve ‘Nesrin’ olan PYD/YPG'li teröristler ile Çevrim adı tespit edilemeyen bir PYD/YPG'li terörist arasında yapılan telsiz konuşmasında; ‘Celal’ çevrim adlı kişinin, patlamaların olduğunu, toplu halde duran gruptan çok sayıda arkadaşlarının vurulduğunu, ölenlerin miktarının fazla olduğunu, ilk anda yaralıların tahliyesine öncelik verilmesini, kimsenin toplu olarak durmamasını, gereksiz muhabere yapmamasını ve ağaçların altında sağlı sollu şekilde dağınık durmalarının talimatlarını verdiği, ‘Kurtay’ çevrim adlı kişinin ortalığın kıyamet yeri gibi olduğunu, acil takviye gerektiğini, yaralıları dahi taşıyacak adam bulamadıklarını ifade ettiği, Çevrim adı tespit edilemeyen kişinin, ellerinde termal olanların dikkatli gözetleme yapması talimatını verdiği, ‘Nesrin’ çevrim adlı kişinin, yanlarında bulunan arkadaşların çoğunun öldüğünü, sağ olanları da zeytinliklerin arasına götürdüğünü bildirdiği tespit edildi.

“YANIMDA BULUNANLARIN ÇOĞU ÖLDÜ”

‘Celal’ çevrim adlı PYD/YPG'li teröristin, 20 Ekim 2016 günü saat 01:47'de, çevrim adı tespit edilemeyen kadın terörist ile yaptığı telsiz konuşmasında; Çevrim adı tespit edilemeyen kadın teröristin yanında bulunanların öldüğünü, kendisinin de konuşmasından anladığı kadarıyla ölmek üzere olduğunu bildirdiği, ‘Celal’ çevrim adlı teröristin kadın teröriste biraz daha beklemesini, gelip bulunduğu yerden onu çıkaracağını bildirdiği tespit edildi.

“ÇOK KAYIP VERDİK”

‘Celal’ çevrim adlı teröristin, 20 Ekim 2016 günü saat 02:03'te, çevrim adı tespit edilemeyen terörist ile yaptığı telsiz konuşmasında; Çevrim adı tespit edilemeyen teröristin, şuan hava hareketliliğinden dolayı gelmelerinin riskli olduğunu, çok kayıp verdiklerini bildirdiği, ‘Celal’ çevrim adlı teröristin, ağır yaralı olanları yolun yanına kadar ağaçların altına getirmelerini ve onları araçlar ile sevk edeceğini bildirdiği tespit edildi.

“HAVA KEŞİF FAALİYETLERİNE KARŞI DİKKATLİ OLUN”

‘Celal’ çevrim kod adlı teröristin, 20 Ekim 2016 günü saat 02:14'te, ‘Dilhaz’ çevrim adlı terörist ile yaptığı telsiz konuşmasında; Hava keşif faaliyetlerine karşı dikkatli olunması konusunda sürekli uyarılarda bulunduğu, yaralı olan arkadaşların imkan varsa bulundukları yerde tedavi edilmesini ve fazla hareket etmemeleri konusunda uyardığı tespit edildi.

“ANİ BASKIN YEDİK BU NEDENLE AĞIR KAYIP VERDİK”

‘Hacı’ çevrim adlı teröristin, 20 Ekim 2016 günü saat 02:55'te, Çektar çevrim adlı terörist ile yaptığı telsiz konuşmasında; ‘Çektar’ çevrim adlı teröristin, kendisinin sözde şehit Murat taburunda olduğunu, ani baskın yediklerini bu nedenle ağır kayıp verdiklerini ifade ettiği, ‘Hacı’ çevrim adlı teröristin ise ‘çetelerin saldırısına’ (ÖSO'yu kast ediyor) karşı dikkatli olunması gerektiği, zira savaşacak adamlarının çok az kaldığı yönünde bilgi verdiği tespit edildi.

 

Yayınlanma Tarihi:07:38,