Van Haberi: 10 bin 131 görevlinin işten uzaklaştırılması protesto edildi

10 bin 131 görevlinin işten uzaklaştırılması protesto edildi

10 bin 131 görevlinin işten uzaklaştırılması protesto edildi

KANUN Hükmünde Kararname (KHK) ile 10 bin 131 kişinin kamudan ihraç edilmesi, Van'da KESK tarafından yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi. 
Basın açıkaması için Feki Teyran Parkı'nda toplanan KESK üyesi yaklaşık 50 kişi 'Baskı, sürgün, işten atma politikalarınıza boyun eğmeyeceğiz' yazılı pankart açtı. Daha sonra toplanan eylemciler adına açıklamayı Tümbel-Sen dönem sözcüsü Vural Aytürk okudu. Kanun hükmünde kararnamelerle birçok üyelerinin kamudan ihraç edildiğini belirten Aytürk, şöyle konuştu:
"Sendikal eylem ve etkinliklerimiz suçmuş gibi gösterilerek, idari kararlarla cezalandırılmıştır. Gerçek suçlular ve suç işleyenler karanlığı sever ve işledikleri suçları karanlığın örttüğüne inanırlar. Kamu emekçilerinin iş, çalışma, emeklilik, sendikal ve sahip oldukları güvenceleri bir çırpıda yok sayılıyor. Kazanılmış hak ve hak kavramıyla keyfi biçimde oynayamazsınız. Darbe girişiminin ihalesini kamu emekçilerinin sırtına yükleyemez, ekmeğimizle oynayamazsınız. Haklarımız, işimiz ve ekmeğimiz için her tür demokratik mücadele mübahtır."  

Geniş güvenlik önlemleri altında yapılan açıklama sonrası 5 dakikalık oturma eylemi yapan grup olaysız dağıldı.
 

DHA

Loading...