Kars Haberi: 15 Temmuz Kahramanları Kars’ta

15 Temmuz Kahramanları Kars’ta

15 Temmuz Kahramanları Kars’ta

KARS, (DHA)KARS’ta Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen, 'Tecrübe Konuşuyor, İçimizdeki Kahramanlar' adlı programda 15 Temmuz Kahramanları halkla buluştu.
Kars Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa halk yoğun ilgi gösterdi. Programda Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Ankara ve İstanbul’da darbecilere karşı direnen Danyal Şimşek, Mehmet Şükrü Kıntaş ve Abdullah İrgin o gece yaşananlar anlattı.
İmam Hatip İbrahim Karadeniz’in Kuran-ı Kerim tilaveti ve Veysel Çelidemir'in kum sanatı video gösterisiyle başlayan program, İsmail Hakkı Ürün moderatörlüğünde devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından o gece Türkiye'de yaşananlara ilişkin video görüntülerinin izletildiği programda, Kum Sanatı Sanatçısı Veysel Çelikdemir’in 15 Temmuz temalı gösterisi ise salonu dolduran vatandaşlara duygulu anlar yaşattı. Çelikdemir'in gösterinin sonunda kum sanatıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siluetini çizmesi de ayakta alkışlandı.
İsmail Hakkı Ürün, 15 Temmuz’da Türkiye’nin üzerinde oynanan oyunlara ilişkin ve Türkiye üzerine yapılan planların Kars halkı tarafından da bertaraf edildiğine dikkat çekerek, ’15 Temmuz gecesi Türkiye üzerine oynanan kanlı planları siz değerli Kars halkı, serhat ilinde sınır bekçisi olarak bozdunuz, sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bunlar kesinlikle bu milletin çocukları değillerdi. Çanakkale’nin ve bozguna uğradıkları birçok yenilginin öcünü almak isteyen güçlerdi bunlar. Allah’a şükürler olsun ki onların karşısında bir kez daha dedeleri gibi destan yazan Türk milleti vardı ve gereken cevabı bir kez daha verdi" diye konuştu.
15 Temmuz günü halkın kahramanca tankların önünde durduğunu vurgulayan Vali Rahmi Doğan, “Salonu dolduran bu yiğitler 15 Temmuz’da boş durmadı, tankların önüne çıktı. Yüreklerini ortaya koydular. O gece yapılması gereken ne varsa hepsini yaptılar. Karslı hemşehrilerime ayrıca şükranlarımı sunmak istiyorum. Tabi burada 16 tane tank çıktı. Ankara, İstanbul’da şehitlerimiz olduğu için Kars çok gündeme gelmedi ama 9’uncu Kolordu’ya bağlı 5 tugayın 4 tanesi isyan etti. 5 tugayın 2’si Kars’ta, 1’si Sarıkamış’ta 1’si Kars merkezde, Bir diğeri Ermenistan sınırını tutan sınır tugayı, birisi Doğubayazıt’taki tugay ve sadece isyan etmeyen sokağa çıkmayan Ağrı’daki tugay var" dedi
15 Temmuz’da Kars’taki başka bir gerçeği de katılımcılarla paylaşan Vali Doğan, “Tabi bu bölgenin seçilmiş olması 9’uncu Kolordu’ya bağlı 4 tugayın burada sokağa çıkmış olması da çok enteresandır. Çünkü darbeden önce Zekeriya Öz’ün Gürcistan’a geldiği ve orada bir takım toplantılar yapıldığı ifade edildi. Askeri kanadın yanında tüm sivil kanatların da darbeye iştirak ettiği darbe esnasında kurumların kenarında, bahçesinde bekleyerek darbenin başarılı olması halinde kurumları ele geçirme niyetleri ortaya çıktı" diye konuştu
Ardından 15 Temmuz’un İstanbul ve Ankara izlerini anlatan Abdullah İrgin, Mehmet Şükrü Kıntaş ve Danyal Şimşek’in o gece kameralara yansıyan görüntüleri sinevizyonda gösterildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da sık sık dile getirdiği, tankların egzoz borularına elbiselerini tıkayarak stop ettiren kahramanlar, tankları nasıl durduracaklarını daha önceden bilmediklerini bir sesin kendilerine bunu yapmaları gerektiğini söylediğini ifade ettiler. Bu sesin Hızır Aleyhisselam olduğuna inandıklarını kaydeden kahramanlar, moderatör dizi ve sinema oyuncusu İsmail Hakkı'nın ‘o gece üzerinizde size bu cesareti verecek silah veya başka bir şey var mıydı’ sorusunu ise ‘İmanımız vardı’ diye yanıtladılar. Kahramanların bu cevabı salondan uzun süre alkış aldı.
Bayrakların bir an olsun indirilmediği ve sürekli tekbir seslerinin yükseldiği programa; Kars Valisi Rahmi Doğan, Belediye Başkan Vekili Yakup Yıldız, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, kurum ve daire amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

DHA

Loading...