Nevşehir Haberi: 15 Temmuz kahramanları Nevşehir'de vatandaşlar buluştu

15 Temmuz kahramanları Nevşehir'de vatandaşlar buluştu

15 Temmuz kahramanları Nevşehir'de vatandaşlar buluştu

NEVŞEHİR’de, 'Tecrübe Konuşuyor, içimizdeki Kahramanlar' projesi kapsamında düzenlenen etkinlikte, 15 Temmuz darbe girişiminin kahramanları, o gece yaşadıklarını anlattı.
Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe, Vali İlhami Aktaş, Ak Parti Nevşehir milletvekili Mustafa Açıkgöz, Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, Alay Komutan Vekili Hüseyin Aslan, Emniyet Müdürü Metin Kalayoğlu, Spor Hizmetleri Daire Başkanı Rasim Arı ve daire müdürleri ile vatandaşlar katıldı. Moderatörlüğünü oyuncu ve tiyatro sanatçısı İsmail Hakkı Ürün’ün yaptığı programa 15 Temmuz darbe girişiminin kamramanlarından eski binbaşı Barış Dedebağı, milli kareteci Vildan Güvercin ve Metin Doğan konuşmacı olarak katıldı. 
Program, Kuran-ı Kerim tilaveti ve kum sanatçısı Veysel Çelik Demir'in gösterisiyle başladı. Sanatçının kum üzerindeki yaptığı figürler salondaki vatandaşlar tarafından uzun süre alkışlandı.
Programda konuşan Vali İlhami Aktaş, "15 Temmuz gecesi, başta Nevşehir olmak üzere sokaklara, parti binalarına, valiliklere çıktınız. Uzun zamandır Türkiye'nin ayağından çekip malasef etrafımızdaki komşu ülkelerin durumuna düşürmek isteyen güçler, Türkiye'de adeta bir Arap baharı gibi bir kalkışmayı sağlamaya çalışan güçler, Gezi olaylarından beri, 6-7 Ekim olayları, geçen yılki 22 Temmuz'dan beri başlayan terör olaylarıyla ilgili hep Türkiye’yi bir kenara sıkıştırmayı, Türkiye’yi aciz, karışık, iç huzursuzluk varmış gibi göstermeye çalışan adeta bir iç savaş çıkarmaya uğraşmışlar. Bunu da maalesef 15 Temmuz'da hain örgütlerle işbirliği yaparak en had safhaya çıkarmışlar. Miletin Meclis'ine, milletin camisine, insanların üzerine acımasızca, her türlü insanlıktan uzak bir şekilde bomba yağdırmışlardır. Cumhurbaşkanımızın dirayetli duruşu, milletimizin ona verdiği destek, milletimizin bayrak sevgisi, devlet sevgisi bu hainlere fırsat vermemiştir'' dedi.
15 TEMMUZ KAHRAMANLARI YAŞADIKLARINI ANLATTI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine anne ve babasıyla sokağa çıktığını anlatan milli kareteci Vildan Güvercin ise bir yandan darbeciler tarafından açılan ateş sonucu yaralanan anne ve babasını hastaneye yetiştirmeye çalışırken, bir yandan da diğer yaralılara yardım ettiğini söyledi. Güvercin, ölümü hiçbir zaman düşünmediğini, 'ölürsek şehit kalırsak gazi oluruz 'diye hareket ettiğini belirterek, "Ben milli sporcuyum. Biz birincilik kürsüsüne çıkıp şanlı İstiklal Marşımızı okutmak için çabalıyoruz. Bizim uğruna savaştığımız bayrak olmadığı sürece, yaşamamızın hiçbir önemi yok” diye konuştu.
Eski binbaşı Barış Dedebağı ise konuşmasında, ''Hürriyeti olmayanın, dini olmaz. Bizim Türk, Kürt sorunumuz yok. Aynı dağerlerı taşıyoruz'' dedi. 15 Temmuz'da yaşananları anlatan Dedebağı, yargılama süreci bittiğinde ve suçu sabitlenen hainlerin idam ile yargılanmasını istedi. 
Tankın altına yatarak darbecileri engelleyen Metin Doğan ise, ''Ben tankın altına yattığımda, beni ezmesi için tanktaki askeri bir rütbeli tehtdt etmiş, beni ezmesi için. Ben tankın önünden kalktığımda tişirötümü çıkarıp bağırıyorum ezilebilmek için de elimden gelen herşeyi de yaptım'' dedi. 

DHA