Sözcü Plus Giriş

DARBE girişiminin olduğu 15 Temmuz gecesi 15 yaşındaki oğlu Hüseyin ile birilkte gittiği Akıncı Ana Jet Üssü'nde şehit düşen Ankara'nın Kazan İlçesi'nin Ahi Mahallesi Muhtarı Ali Anar'ın eşi 6 çocuk annesi Nuray Anar, kürsüde konuştuktan sonra perdenin arkasına geçip ağladı. Gençlere seslenen Anar, "Öyle bir iman, vatan sevgisiyle okuyun ki, o kadar kendinizi zorlayın ki, böyle hainlere fırsat vermeyin. Benim size tek tavsiyem bu" dedi.
Darbe girişimi üzerine gittiği Akıncı Ana Jet Üssü'nde şehit düşen Ahi Mahallesi Muhtarı Ali Anar'ın ismi, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilen FETÖ'ye ait okula verildi. Anadolu Lisesi olarak faaliyet gösteren okulda İlköğretim Haftası etkinlikleri kapsamında tören düzenlendi. Şehit Ali Anar Anadolu Lisesi'nde düzenlenen törene Kaymakam Engin Aksakal, Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Kent Konseyi Başkanı Gültekin Oğuz, Emniyet Müdürü Oğuzhan Yücel, şehidin yetim kalan 6 çocuğu ile birlikte eşi, anne ve babası ile şehidin köylüleri katıldı.
ACILI ANNE: BURADA MISIN YİĞİDİM
Tören öncesi 15 Temmuz ve tüm şehitler adına saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Okunan Kuran-ı Kerim ardından çeşitli oratoryo gösterileri yapıldı, 15 Temmuz darbe girişimini gecesinde olanlar sinevizyondan gösterildi. Törende, birçok şehit yakını gözyaşlarına hakim olamadı. Okula gözyaşları içinde gelen acılı anne Yurdagül Anar şehit oğlu Ali Anar için hazırlanan köşeye giderek, "Alim, burda mısın, yiğidim, yavrum, canım" diyerek fenalaştı. Acılı anneyi yakınları uzaklaştırarak sakinleştirmeye çalıştı.
"SİZE BÜYÜK BİR DERS OLALIM"
Şehidin eşi Nuray Anar ise, kürsüde darbe girişimi gecesi olanları ve eşini anlattı. Eşi ve 6 çocuklarıyla çok mutlu bir aile olduklarını anlatan acılı eş Nuray Anar, gençlere şöyle seslendi:
"Öyle bir iman, vatan sevgisiyle okuyun ki, o kadar kendinizi zorlayın ki, böyle hainlere fırsat vermeyin. Benim size tek tavsiyem bu. Biz o kadar mutluyduk ki, şimdi 6 çocuğumuz yetim kaldı. Çocuklarımız için ayakta duruyorum. 15 yaşındaki oğlumu bu acıyla yatılı okula gönderdim, Okusun, vatana milletine hain olmasın diye. Yuvalar yıkılmasın, yavrular yetim kalmasın. Biz size büyük bir ders olalım. Türkiye'yi kötü insanlara bırakmayın. Okula eşimin adının verilmesi gurur verici. Benim Ali'm kendini 15 Temmuz'da duyurdu. Burada yetişen öğrencilerin de Şehit Ali Anar Anadolu Lisesi olarak eşimin ismini duyurmalarını istiyorum" dedi. Acılı eş Nuray Anar'ın kürsüde vakur duruşu yürekleri dağladı. Kürsü konuşması sırasında göz yaşlarına hakim olan acılı eş, konuşmasının ardından sahne arkasına geçerek göz yaşlarına boğuldu. Annenin gözyaşları çocukları gelince dindi."
Kaymakam Aksakal ve Belediye Başkanı Lokman Ertürk,  9 şehit yakınına teşekkür plaketi verdi.

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more