Sözcü Plus Giriş

BURSA'da, 9 Mart’ta Sinan Yalçınkaya (32) ve Erhan Özalp'i (27) köy yolu üzerinde öldürüp daha sonra kaçan ve Kahramanmaraş'ta yakalanan İsa Durak'ın (40) yargılanmasına başlandı. Hakkında iki kez ömür boyu hapis cezası istenen İsa Durak, "Sinan'a 20 bin lira ödünç para vermiştim. O gece saat 01.00'de parayı Orhaneli Yolu'nda buluşup vereceğini söyledi. Ben de kabul ettim. Bir şeyler için durmamı istedikleri anda Erhan tabanca ile ateş etti. Uyarmama rağmen yine ateş edince ben de pompalı tüfek ile ateş ettim. Ölmemek için öldürdüm" dedi.
Merkez Osmangazi İlçesi Gökçeören Köyü'nde geçen 9 Mart tarihinde vatandaşlar, yol üzerinde iki ceset görünce jandarmaya haber verdi. Olay yerine gelen jandarma ekipleri pompalı tüfek ile öldürülen kişilerin Erhan Özalp ve Sinan Yalçınkaya olduğunu belirledi. Özalp ve Yalçınkaya'nın cesetleri Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırıldı. Otopsisi yapılan Erhan Özalp Batman'da toprağa verildi. Sinan Yalçınkaya'nın cenazesi ise önce 2 ayrı kişiyi öldürmekten hükümlü bulunan kardeşi Deniz Yalçınkaya'nın görmesi için Bursa H Tipi Kapalı Cezaevi'ne götürüldü. Cenaze daha sonra Aydın'da toprağa verildi.
KIZ ARKADAŞI TAKİP EDİLEREK YAKALANDI
2 cinayetin şüphelisi İsa Durak olaydan 36 gün sonra Bursa'dan, Kahramanmaraş'a ziyaretine giden sevgilisini takip eden jandarma tarafından yakalandı. Bursa'ya getirilip adliyeye çıkartılan Durak tutuklandı. Hakkında Bursa 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde iki kez ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açılan İsa Durak'ın yargılanmasına başlandı. Duruşmaya tarafların avukatlarının yanı sıra öldürülen Sinan Yalçınkaya ile Erhan Özalp'in yakınları katıldı.
ÖNCE ONLAR ATEŞ ETTİ
Mahkemede ifade veren İsa Durak, yaptığı savunmada şunları söyledi:
"Sinan'a zaman zaman ödünç para veriyordum. Son olarak, kardeşinin iki kişinin ölüm olayına karıştığını söyleyerek 20 bin lira istedi. Onu da verdim. Olay günü Sinan, 20 bin lirayı bana alacağının geç gelmesi nedeniyle ancak gece saat 01.00'de vereceğini söyledi. Kabul ettim. O saat gelince beni aramayan Sinan'a telefon açtım. Kendisi, 'Para geldi, Orhaneli ilçe yoluna gidelim. Orada sana parayı veririm' dedi. Daha sonra, Orhaneli yolunda buluşup gezmek için Gökçeören Yolu'na doğru gitmeye başladık. Ben otomobilim ile önde giderken, Sinan ve Erhan'ın bindikleri araç arkadan geliyordu. Sinan, yolda bir şeyler içmek için durmamızı söyledi. Ben de kabul ettim. Araçtan inerken Erhan elindeki tabancayı bana doğrultup, ateş etti. Ben de kendi otomobilimin koltuğunun altında bulunan pompalı tüfeği aldım. Önce onların aracının arka tarafına ateş ettim. Ardından Erhan'ın silahını bırakması için Sinan'da bağırdım. Erhan bu çağrıma, 'bedeller ödendi. Alacağız ama vermeyeceğiz' diyerek ateş ile karşılık verince 'ölmemek için' ben de pompalı tüfeğimle onlara ateş ettim. İkisi de vurulmuştu. Jandarmaya teslim olacaktım, Sinan'ın yakınları kalabalık olduğu için korkup kaçtım. Kahramanmaraş'ta asker arkadaşımın evinde kalırken yakalandım."
AİLELERİ ŞİKAYETÇİ OLDU
Kardeşinin öldürüldüğü davaya, 2 kişiyi öldürdüğü için tutuklu bulunduğu Bursa H Tipi Cezaevi'nden getirilen Deniz Yalçınkaya ise, "Olayı görmedim. Sanığın anlatımları gerçeği yansıtmıyor. Ağabeyimi öldüren sanıktan şikayetçiyim" dedi.
Öldürülen Erhan Özalp'in babası Süleyman Özalp'in, "Sanık yalan söylüyor. O oğlumu sırtından vurdu. Şikayetçiyim. En ağır cezayı almasını istiyorum" dedi.
Duruşma, eksik evrakların tamamlanması, tanıkların dinlenmesi için ertelendi.

 

DHA