Sözcü Plus Giriş

Ordu Haberi: 278 sivil toplum kuruluşu, Saraçhane Parkı'nda basın açıklaması yaptı

278 sivil toplum kuruluşu, Saraçhane Parkı'nda basın açıklaması yaptı

Güncellenme: 16:16, 19/07/2016
278 sivil toplum kuruluşu, Saraçhane Parkı'nda basın açıklaması yaptı

 

 

 

Gülseli KENARLI-İdris TİFTİKCİ /İSTANBUL,(DHA)Milli İrade Platformu bünyesindeki 278 sivil toplum kuruluşu, Saraçhane Parkı'nda 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili basın açıklaması yaptı.
Aralarında Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) de bulunduğu 278 sivil toplum kuruluşu başkanları ile temsilcileri Fatih Saraçhane Parkı'nda bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.
Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in de katıldığı açıklamaya, ellerinde Türk bayrakları bulunan vatandaşlar da destek verdi.

"DEVLETİYLE SARSILMAZ BİR TÜRKİYE BULUNMAKTADIR"
Basın açıklamasını TÜRGEV Başkanı Arzu Akalın okudu. Açıklama okunurken sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de sahneye çıktı.
Akalın, sırt sırta vermiş olan halkın, bütün alanlarda yoluna daha güçlü olarak devam edeceğini belirterek, "Önümüzde, ordusu, milleti, hükümeti, muhalefeti ve devletiyle sarsılmaz bir Türkiye bulunmaktadır. Darbenin başladığı ilk andan itibaren, karşı çıkan, ölümü göze alan çatışmaya giren şerefli ordu mensuplarına, kendisine yapılan dayatmaları elinin tersiyle iterek bu mücadeleye canla başla girerek polisimize, mülki erkanımıza, hafriyat kamyonlarından, çöp arabalarına, itfaiye araçlarına kadar darbenin yolunu kesen belediyelerimize, Cumhurbaşkanımızın işaretiyle bütün gücü ve mensuplarıyla meydanlara inen sivil toplum örgütlerimize, üstüne bombalar yağan meclisimizde kalarak direnmeyi, gerekirse ölmeyi seçen milletvekillerimize, okudukları salalarla bütün ülkeyi birlik saflarına davet eden diyanet mensuplarımıza, bütün fikri farklılıkları bir tarafa bırakarak demokrasi mücadelesinde yerini alan ve baş aktör olan basınımızın güzide mensuplarına, bu askeri darbe ve vesayet ve darbeye karşı sokakları işaret eden Sayın Cumhurbaşkanımıza, soğuk kanlılığını hiç kaybetmeden süreci en olgun ve cesur biçimde yürüten başbakanımıza, siyaset üstü bir tavır geliştiren ülkemizi bir ve tek vücut haline getiren siyasi parti liderlerimize ve hepsinin üzerinde kendi inisiyatifiyle sokaklara dökülen, yolları tutan, tankları durduran büyük Türk milletine teşekkürü bir borç biliyoruz" diye konuştu.

"GECİKEN ADALET ADALET DEĞİLDİR"
Şehitlere Allahtan rahmet dileyen Akalın, "Onlar öldükleriyle kalmayacaklar. Hikayeleri yazılacak, her biri tanınacak, kahramanlıkları bilinecek, bu milletin kaderindeki yerleri ve fedakarlıkları anılacak ve hepsi aramızda yaşamaya devam ederek destanlaşacaktır. Hem şehitlerimiz, hem de darbelerin mağdurları olan sivil halkımız ve ülkemiz adına darbecilerin bir an önce cezalandırılması yolunda her türlü adımı atacağız. Biliyoruz ki geciken adalet adalet değildir" dedi.

 

DHA