Sözcü Plus Giriş

Son Dakika: 9. Don Quichotte Uluslararası Karikatür Yarışması'nda ödül alan karikatürler sergilendi

9. Don Quichotte Uluslararası Karikatür Yarışması'nda ödül alan karikatürler sergilendi

Güncellenme: 09:50, 26/06/2016
9. Don Quichotte Uluslararası Karikatür Yarışması'nda ödül alan karikatürler sergilendi

Dünya tarihine ışık tutan karikatürleri ve karikatürlere hayat verenleri ödüllendiren. 9. Don Quichotte Uluslararası Karikatür Yarışması'nda ödül alan ve sergilenmeye değer görülen karikatürler sergilendi.

9. Don Quichotte Uluslararası Karikatür Yarışması'nda ödül alan ve sergilenmeye değer görülen karikatürler, Stuttgart kenti yakınlarındaki Filderstadt – Bonlanden kasabasındaki Kültür Merkezi'nde düzenlenen bir sergiyle sanat severlerin ziyaretine açıldı.

Sergiye Filderstadt – Bonlanden Belediye Başkanı Cristoph Traub, Stuttgart Başkonsolos Yardımcısı Seyhan Sucu, Daimler Türk Treff'ten Nejdet Niflioğlu, Sanatçı Erdoğan Karayel ve sanat severler katıldı.

55 ülkeden 324 sanatçının 1054 karikatür ile katıldığı 'Umuda Yolculuk' konulu 9'uncu Don Quichotte Uluslararası Karikatür Yarışması'nın ödül töreni, Filderstadt – Bonlanden kasabasındaki Kültür Merkezi'nde yapıldı. Davetliler, ödül töreninden önce yarışmada dereceye giren ve jüri tarafından başarılı bulunan çizerlerin eserlerinden oluşturulan sergiyi gezme imkanı buldu.
Törende ilk olarak, üç kişilik tam tam grubu ve Aykut – Yeşim Dalgıç'ın halk oyunları ekibi tarafından 15 dakikalık mini bir konser ve gösteri sunuldu. Sunuculuğunu Barbara – Mehmet Havlacı'nın yaptığı törende, davetlilere Don Quichotte Uluslararası Karikatür Yarışmasının 9 yıllık tarihinin anlatıldığı 5 dakikalık tanıtım filmi sunuldu.

Açılış konuşmasını Belediye Başkanı Cristoph Traub yaptı. Traub, kasabamız sanata ve sanatçıya önem veriyor onları destekliyoruz' dedi.

'BU YARIŞMAMIZIN AMACI DEVLETLERE VE TOPLUMLARA AYNA TUTARAK KENDİLERİNİ SORGULAMALI'
Karikatür Yarışması'nın organize eden sanatçı Erdoğan Karayel, 'Hepimizin bildiği gibi Ortadoğu'da yıllardan bu yana kanlı bir savaş devam ediyor ve ne zaman sona ereceği de bilinmiyor. Yaklaşık dört yıldan bu yana Suriye'den dünyaya milyonlarca mülteci akın etti ve etmeye de devam ediyor. Mültecilerin çoğunluğu Türkiye-Yunanistan üzerinden Balkan Ülkeleri ve İtalya'ya, oradan da Avrupa ülkelerine uluşmaya çalışıyorlar. Avrupa'da halkın verdiği tepkiler nedeniyle göçün durdurulmaya en azından yavaşlatmaya çabalıyor. Bu göç dalgasının Avrupa'daki dengeleri bozması şu anda en büyük endişeyi oluşturuyor. Suriyeli mültecilerin çoğunun Müslüman olması ve zengin Müslüman ülkeler yerine Hıristiyan Avrupa ülkelerine sığınmaları da üstünde durulması önemli bir ayrıntı. Bu yarışmamızın amacı devletlere ve toplumlara ayna tutarak kendilerini sorgulamalı. Bu nedenle, bu insanlar neden Suriye'den kaçıyorlar? Neden Avrupa'yı tercih ediyorlar? Bir gün ülkelerine geri dönecekler mi? Her yıl olduğu gibi bu yıl da farklı konularda yarışan sanat, karikatür yarışması sergisi, 25 Haziran günü saat 12.00'den itibaren, 17 Temmuz tarihine kadar gezilebilecek' dedi.

Sergide, yarışmanın bu yılki birincisi Oleksy Kustovsky(Ukranya), ikincisi Ali Reza Pakdel (İran) ve üçüncüsü Mihai Ignat (Romanya) özel ödül alanlar Angel Boligan (Meksika), Bernard Bouton (Fransa), Jitet Kustana (Endonezya), Mansiyon ödülleri, Luka Lagator (Karadağ), Vasco Gargalo (Portekiz). para ödülleri verildi.

Dereceye giren sanatçılar internet üzerinden sergi açılışına katılarak duygu ve düşünceleri paylaştılar.

DHA