Sözcü Plus Giriş

DENİZLİ'nin Honaz İlçesi'nde çiftçi 93 yaşındaki Hesna Kaplan'a, anjiyoda damarların tıkalı olduğunun belirlenmesi üzerine by-pass yapıldı. 5 gün gözlem altında tutulan yaşlı kadın, sonrasında taburcu edildi.
Honaz'ın Emirazizli Mahallesi'nde çiftçilik yapan 9 çocuk annesi Hesna Kaplan, evinde aniden rahatsızlanınca yakınları tarafından ambulansla Özel Denizli Tekden Hastanesi'ne kaldırıldı. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ünal Açıkel tarafından yapılan muayenede, Hesna Kaplan'ın kalp krizi geçirdiği belirlendi. Kardiyoloji Servisi'ne yönlendirilerek yapılan anjiyoda ise bütün damarının tıkalı olduğu ortaya çıktı.
Prof. Dr. Ünal Açıkel tarafından ameliyata alınan Kaplan'ın kalbindeki tıkalı damarlara 6  by-pass yapıldı. Yaşı da dikkate alınarak hastanede 5 gün gözlem altında tutulan Kaplan, sonra taburcu edildi.
Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Ünal Açıkel, 70 yaş üstü hastaların genellikle kalp ameliyatı olmaktan çekindiğini belirterek, "Ekstra bir hastalık durumu ve bu hastalık düzeylerinin kalp ameliyatlarına engel teşkil etmemesi, ameliyatı yapacak cerrah tarafından dikkatli değerlendirildikten sonra 70 yaş üstü hastalar gayet başarılı şekilde kalp ameliyatlarını olabilir. Bu hastamızın da sağlığı son derece iyi. Hesna teyzemiz de ilerlemiş yaşına rağmen kısa sürede eski yaşamına dönecek" dedi.
Taburcu olan Kaplan ise, ameliyatını gerçekleştirip kendisini hayata bağlayan hastane, doktor ve çalışanlara teşekkür ederek yeniden yaşama tutunduğunu ifade etti.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more