Sözcü Plus Giriş

– Türkiye’nin AB nezdindeki daimi Büyükelçisi Selim Yenel, uzun vadede Türkiye’nin AB üyesi olamayacağı fikrinin Türkiye açısından kabul edilemez olduğunu söyledi. Alman Die Welt gazetesine konuşan Büyükelçi Yenel, Türkiye’nin hedefinin tam üyelik olduğunu hatırlattı. “AB üyeliği bizim için çok önemli” diyen Selim Yenel, bunun Türkiye’deki politik ve ekonomik şartlar dahil bir çok standardın yükselmesini sağlayacağını belirtti.

Yenel,”Türkiye’nin ne zaman üye olmasını bekliyorsunuz sorusuna,“Türk hükümeti 2023 yılından önce AB’ye üye olmak istiyor. O zaman Türkiye Cumhuriyeti 100.yılını kutluyor. Bu tarihte Avrupa Birliği üyesi olmak ülkem açısından parlak bir başarı olur. Şu anda şartlar katılım için çok uygun değil, ama bu hızla değişebilir” diye konuştu.

AB’den garanti istiyoruz

Türkiye’nin Ekim ayına kadar vize serbestisinin sağlanmasını beklediği, bunun mümkün olup olmadığı şeklindeki soruya yanıt veren Yenel,”Türkiye ile AB arasında şu sıralar derin güvensizlik var. Biz, gerekli 72 şartı yerine getirmiş olsak da, AB’nin vizeyi kaldıracağı konusunda endişeliyiz. AB’den Brüksel’in anlaşmalara uyacağına dair garanti istiyoruz. Tüm AB kurumlarının Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkını onaylayacağından emin olmak istiyoruz. Avrupa Komisyonu onayını vermiş olsa da, AB hükümetleri veya Avrupa Parlamentosu vizenin kaldırılmasına itira edebilir. Bunun olmaması için Almanya, aynı zamanda birkaç başka ülke vize serbestisini kuvvetlice desteklemeli” dedi.

Terör yasalarında çıkış yolu bulunabilir

Yenel, terörle mücadele yasalarında istenilen değişiklikler konusunda ise bir çıkış yolu bulunabileceğini söyledi. AB Bürükelçisi,” Anti terör yasalarındaki değişiklikler konusunda bir çıkış yolu bulunabileceğine inanıyoruz. Gelecek haftalarda bu konuyu ele alacağız. Ancak, bu bizim terörle mücadele etmemizi engellememeli. Bunu kabul edemeyiz. Avrupa Komisyonu ile görüşmeler iyi yolda” ifadelerini kullandı.

Vize serbestisi için 2017 kabul edilemez

Büyükelçi Yenel, vize serbestisinin Ekim 2016’dan sonra gerçekleşmesinin sorun yaratıp yaratmayacağı sorusuna şu karşılığı verdi:

“AB ve Türkiye hala Ekim ayından itibaren vize serbestisini hayata geçirebilir. Daha fazla geciktirilmesini istemiyoruz. Vize muafiyetinin bu yıl içerisinde gerçekleştirilmesi gerekiyor, 2017 kabul edilemez.”

Selim Yenel, vize serbestisinin gerçekleşmemesi durumunda ise, sanıldığı gibi Türkiye’nin sığınmacıları otobüslere doldurarak Avrupa’ya göndermesinin sözkonusu olmadığını söyledi. Yenel,”Ancak, biz o zaman Avrupa’dan sığınmacıları geri almayız” dedi. Türkiye ile AB arasındaki geri kabul anlaşmasının iptal edileceğine inanmadığını da kaydeden Yenel, “Anlaşma her iki taraf için de önemli olduğundan, ortak bir çözüm bulacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

AB yetkililerini Türkiye’ye bekliyoruz

Büyükelçi Selim Yenel, Türkiye’nin darbe girişiminin ardından AB yetkililerini Türkiye’de görmek istediğini de söyledi. Yenel.”Türkiye Başbakan Merkel, AB Konseyi Başkanı Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker’in Türkiye’yi ziyaret etmesini bekliyor. Ziyaretleri Türkiye’deki demokrasiyi desteklediklerini gösterecektir. Batı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sürekli otoriter olduğunu öne sürerek eleştirmeyi bırakıp, dayanışma göstermeli” ifadelerini kullandı.

DHA