Son Dakika: ABD / Bass : Hoşgörü ve barışın nefret ve şiddete galip gelmesini sağlamalıyız

ABD / Bass : Hoşgörü ve barışın nefret ve şiddete galip gelmesini sağlamalıyız

ABD / Bass : Hoşgörü ve barışın nefret ve şiddete galip gelmesini sağlamalıyız

ABD Büyükelçisi John Bass, kendi ülkesi ve Türkiye'de meydana gelen terörist saldırılar nedeniyle "acı kayıplar" yaşandığını vurgulayarak, "Hep beraber ve ayrı ayrı olarak hoşgörü ve barışın nefret ve şiddete galip gelmesini sağlamalıyız" çağrısında bulundu.

ABD'nin Bağımsızlık Günü Resepsiyonu'nda açılış konuşmasını yapan Bass sözlerine, "Bağımsızlığımızın 240. Yıldönümü'nü kutlarken bize katıldığınız için teşekkür ederiz. Sizlerle geçen yılki resepsiyonda bir araya gelmemden bu yana acı dolu bir yıl geçirdik" diye başladı.
Bass, "Bu akşam, zor bir dönemde gerçekleşen vakar ve ciddiyet dolu bir akşam. Her ülkenin toplumu da teröristlerin elinde tekrar tekrar acı ve kayıp yaşamıştır" dedi ve Türkiye’nin yüzlerce kişinin öldüğü darbe girişiminin "şok ve travmasını" yaşadığını belirtti.
"Ne kadar acı olsa da ülkelerimizde yaşanan saldırılar yalnızca demokrasileriizi koruma kararlılığımızı güçlendirdi. Hep beraber ve ayrı ayrı olarak hoşgörü ve barışın nefret ve şiddete galip gelmesini sağlamalıyız" diye konuşan Bass, demokratik toplumların temelini oluşturan temel insan haklarının korunması yönündeki çağrısını yineledi.
ABD Büyükelçisi, "Bize zarar verenlerin karşısında intikam değil adalet aramalıyız” dedi ve Mevlana’nın "Sesini değil, sözünü yükselt. Yağmurdur çiçekleri büyüten, gök gürültüsü değil" sözünü hatırlattı.
 

DHA

Loading...