Son Dakika: ABD, Rusya'nın seçim gözlemi isteğini reddetti

ABD, Rusya'nın seçim gözlemi isteğini reddetti

ABD, Rusya'nın seçim gözlemi isteğini reddetti

Rusya'nın, ABD'de 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerini yerinde takip etmek için Teksas, Oklahoma ve Louisiana eyalet yönetimlerine yaptığı başvurular reddedildi.

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, Rusya'nın Houston'daki başkonsolosluğu, Teksas eyalet yetkililerine başvurarak seçimleri gözlemci olarak takip etmek istediğini belirtti ancak bu başvuruya olumsuz yanıt verildi.

Teksas eyaletinin Dışişleri Bakanı Carlos Casco, konuyla ilgili Rus başkonsolosluğuna gönderdiği yazılı cevapta, "Seçim merkezini ziyaret talebinize uygun cevap veremiyoruz." dedi.

Bu talebin ret gerekçesine ilişkin detaylı açıklama yapılmadı.

Oklahoma ve Louisiana eyalet yönetimlerinin de kendilerine yapılan müracaatları reddettikleri ortaya çıktı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Rusya'nın, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) kapsamında Amerikan seçimlerini gözlemci olarak takip etmek için resmi başvuruda bulunmadığını belirtti.

Kirby, Rusya'nın eylül ayında AGİT ile aynı kapsamda başvuru yapma imkanı varken müracatta bulunmadığı bilgisini vererek, "Biz de Rusya'daki seçimleri izlemek için AGİT temsilciliği ile hareket ettik. Bunlar 'halkla ilişkiler numarası' gibi geliyor." değerlendirmesinde bulundu.

DHA

Loading...