Sözcü Plus Giriş

Son Dakika: ABD’de “Sığınmacılar İçin İşbirliğ”nin yönetimi Ulukaya’nın Tent Vakfı’nda

ABD’de “Sığınmacılar İçin İşbirliğ”nin yönetimi Ulukaya’nın Tent Vakfı’nda

14:43 -
ABD’de “Sığınmacılar İçin İşbirliğ”nin yönetimi Ulukaya’nın Tent Vakfı’nda

Chobani markasıyla ABD gıda pazarında büyük başarı kazanan Türkiyeli girişimci Hamdi Ulukaya’nın kurduğu, sığınmacılar için özel sektörü harekete geçirmeyi hedefleyen Tent Foundation (Çadır Vakfı), ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Sığınmacılar İçin İşbirliği inisiyatifinin yönetimini üstlendi.

BM Genel Merkezi’nin bulunduğu New York’ta yapılan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 71. dönem genel görüşmelerinin yanı sıra, BM Sığınmacı ve Göçmenler Zirvesi toplandı. Zirve’de özel konuk olarak konuşma yapan Hamdi Ulukaya, sığınmacı krizine ilişkin şunları söyledi:
“Bundan bir yıl önce, geri dönüp dönemeyeceklerini bile bilmeden evlerini terk etmek zorunda bırakılan insan sayısının 60 milyona ulaştığından söz ediyorduk. Bir yıl geçti ve hâlâ 2. Dünya Savaşı’ndan beri yaşanan bu en vahim insanî krizden söz ediyoruz. İnsan sayısı artık 65 milyona ulaşmış durumda. Rakamlar daha da vahim, çekilen acılar çok daha büyük. Bu, tarihte eşi benzeri görülmemiş bir kriz. Evet, yerinden yurdundan olan insan sayısı 65 milyon ama bu krizin sonuçlarından 7 milyar insan etkilenecek. Şu anda olan bitene nasıl tepki verdiğimiz, dünyanın ve insanlığın geleceğini belirleyecek; yalnızca bu neslin değil sonraki tüm nesillerin geleceğini.”
Ulukaya: “BM değilse kim Şimdi değilse ne zaman”
Ulukaya, konuşmasında Birleşmiş Milletler’e de mesaj verdi:
“Ben BM’in ihyacı olan insanları koruyup kolladığına inanarak büyüdüm. Masumları koruduğuna ve hayat kurtardığına. Bunun hâlâ gerçek olduğuna inanmak istiyorum. Dünyanın dört bir tarafındaki çocukların bunun hâlâ gerçek olduğuna inanarak büyümesini istiyorum. Eğer BM bunları yapmazsa kim yapacak Şimdi değilse ne zaman yapılacak Onlara BM’in hâlâ güçsüzün gücü olduğunu göstermeliyiz. Ben buna yardımcı olmak için üzerime düşeni yapmaya söz veriyorum. İş dünyasından pek çok başka liderin de yardım etmek istediğine tanığım. Bizler özel sektörde daha hızlı hareket edebiliyor, daha büyük düşünebiliyoruz ve bunu şimdi yapmalıyız. Bu sorunu nasıl çözeceğimizi daha fazla yaratıcılık ve inovasyonla baştan tanımlamalıyız. Ama bu yıl daha az konuşup daha çok iş yapmak zorundayız.”
Sığınmacılar İçin İşbirliği inisiyatifini Tent yönetecek
Hamdi Ulukaya’nın kurucusu olduğu Tent Foundation, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Sığınmacılar için İşbirliği inisiyatifinin yönetilmesi ile görevlendirildi. Tent Foundation’un getirildiği görev, Beyaz Saray tarafından ABD Başkanı Obama’nın ortaklaşa ev sahipliği yaptığı Küresel Sığınmacı Krizi hakkındaki Liderler Zirvesi öncesinde açıklandı. Hamdi Ulukaya, Zirve öncesinde ABD’nin önde gelen diğer bazı şirketlerinin yöneticileri ile birlikte, Obama’nın ev sahipliğinde düzenlenecek yuvarlak masa toplantısına katılacak. 
“Özel sektörün bu çabaya ortak olması sadece bir fırsat değil aynı zamanda bir yükümlülük.”
Hamdi Ulukaya, özel sektörün küresel sığınmacı krizinin ele alınmasında önemli bir rol oynaması gerektiğini ifade ederek kurucusu olduğu vakfın Sığınmacılar için İş Birliği inisiyatifinin yönetimini devralmasına dair şunları söyledi:
“Uzun süre boyunca, sığınmacı krizini sona erdirmeye odaklanan neredeyse hiçbir şirket olmadı. Ama sonra, birer birer gelmeye başladılar. İvme giderek arttı. Tent Alliance, Ocak ayında 10 şirketle başladı ve şu anda 30 şirket oldu. ABD Başkanı Barack Obama’nın Eylem Çağrısı’na karşılık olarak bugün 50 şirket yeni vaatlerini açıkladı. Bu çalışmaları önümüzdeki dönemde vakfımın devam ettirecek olmasından gurur duyuyorum. Özel sektörün bu çabaya ortak olması sadece bir fırsat değil aynı zamanda bir yükümlülük. Eğer şimdi harekete geçersek, iş dünyasının bu krizi sona erdirmekte rol oynayabileceğini göstermekle kalmayacağız, gelecek krizlerde rol oynamak zorunda olduğunu da ortaya koyacağız.”
Ulukaya, Obama’nın ev sahipliğinde düzenlenecek olan Liderler Zirvesi’ne de katılacak. Ardından da yine Obama tarafından BM Genel Kurulu için New York’a gelen devlet ve hükumet başkanları ve eşlerinin katılacağı geleneksel resepsiyon verilecek. Hamdi Ulukaya, her iki etkinliğe davet edilen birkaç CEO’dan biri oldu.
Sığınmacılar için İş Birliği inisiyatifi büyüyor
Beyaz Saray’dan yapılan açıklama ile, Obama’nın Eylem Çağrısı’na karşılık olarak ABD ekomisi içinde faaliyet gösteren, aralarında Facebook, Google, Citi, Coursera, IBM, HP, Microsoft, Twitter ve UBER gibi devlerin de bulunduğu 51 şirketin ABD’de ve dünyanın dört bir yanında sığınmacılara yardımcı olmaya talip olduğu duyuruldu. 1 Kasım’dan itibaren Tent Foundation liderliğinde yönetilecek olan Sığınmacılar İçin İşbirliği inisiyatifi ile bu 51 şirket, toplamda en az 650 milyon dolarlık  yatırım yapma, bağışta bulunma ya da bağış toplama vaadinde bulundu.
Bu vaatler sayesinde:
– 20’yi aşkın ülkede 6.3 milyondan fazla mülteci desteklenecek;
– 80 binden fazla mülteci için dijital içerik, mentorluk ve sınıf içi desteği dahil çeşitli eğitim fırsatları yaratılacak;
– 220 bini aşkın mülteci için mentorluk, iş eğitimi, stajyerlik ve işe yerleştirme dahil çeşitli istihdam fırsatları oluşturulacak;
– 4 milyondan fazla mültecinin finansal sistemlere daha etkin dahil olması ve ekonomik entegrasyonu sağlanacak;
– Sığınmacılar için çalışan 70’in üzerinde STK ile iş birlikleri yapılacak.
Tent Foundation sığınmacı sorununa yönelik çalışmalar yürütüyor
ABD’deki en başarılı gıda şirketlerinden biri ve doğal gıda hareketinin öncülerinden kabul edilen Chobani LLC’nin kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hamdi Ulukaya tarafından kurulan Tent Foundation, 2015 yılından bu yana sığınmacı sorununa yönelik çalışmalar yürütüyor. Tent, sığınmacı sorunu ile başa çıkmak için uygulanan küresel yöntemlerin tüm taraflar için daha verimli, etkili ve güvenilir hale getirilmesi için çalışıyor.
Davos’ta toplanan Dünya Ekonomik Forumu yıllık toplantısında lansmanı yapılan Tent Alliance (Çadır İttifakı), şirketlerin birbirini ve kamu sektörünü mülteci krizine son verme nihai hedefiyle desteklemesi için gereken beceri ve dinamizmi artırma amaçlı bir platform. Tent Alliance içerisinde aralarında Airbnb, Cisco, Johnson & Johnson, İkea, LinkedIn, UPS ve MasterCard’ın da bulunduğu 30 şirket yer alıyor. Bu şirketler, doğrudan mal ya da hizmet sunmanın yanında istihdam fırsatı yaratıyor ya da tedarik zincirlerini Sığınmacılari istihdam eden ya da mülteci örgütlerine destek veren tedarikçilerden alım yaparak şekillendiriyor.
Nisan 2014’te Hamdi Ulukaya, ABD Başkanı Barack Obama tarafından ABD Başkanlığı Küresel Girişimcilik Elçileri’nin (PAGE) ilk üyelerinden biri olarak seçildi ve 2013 yılında da Ernst & Young Yılın Dünya Girişimcisi ödülünü aldı.
Uluslararası Özel Olimpiyatlar Komitesi, New York Merkez Bankası, Amerikan Türk Konseyi, Amerikan Türk Derneği ve Down Sendromu Pathfinder Köyü üyesi olan Hamdi Ulukaya, aynı zamanda Washington D.C.’de kurulu Kennedy Center Kurumsal Fon Kurulu’nda Başkan Yardımcısı.
(lı)
 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more