Sözcü Plus Giriş

Ankara Haberi: Adana'daki belediye çete davasında, Ankara'daki FETÖ davasındaki gizli tanığın ifadesi istendi

Adana'daki belediye çete davasında, Ankara'daki FETÖ davasındaki gizli tanığın ifadesi istendi

Güncellenme: 15:38, 31/10/2016
Adana'daki belediye çete davasında, Ankara'daki FETÖ davasındaki gizli tanığın ifadesi istendi

ADANA'da eski Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ile eski Belediye Meclis üyesi Mustafa Tuncel'in de aralarında bulunduğu 73 sanığın yargılandığı çete davasına bugün devam edildi. Mahkeme heyeti, Ankara 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen, terör örgütü elebaşı Fethullah Gülen cemaatine yönelik, 'Çatı İddianamesi'nde, Aytaç Durak'a kumpas kurulduğu şeklinde ifade veren gizli tanık Bulut'un ifadesinin istenmesine karar verdi.
Adana Emniyet Müdürlüğü, Adana Büyükşehir Belediyesi merkezli, bazı kişilerin örgüt kurup, suç işledikleri yönündeki ihbarın ardından mahkeme kararıyla teknik takip başlattı. 24 Haziran 2011'de yapılan operasyon ardından gözaltına Mustafa Tuncel ile birlikte 10 kişi tutuklandı. Aytaç Durak ile birlikte 19 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 11 Kasım 2011'de, olayla ilgili özel yetkili 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.
3 DAVA BİRLEŞTİRİLDİ
Mustafa Tuncel'in cezaevinde iken verdiği talimatlarla 'Çıkar amaçlı suç örgütünü' yönetmeye devam ettiği öne sürülerek tutuklanan belediye sağlık teknisyeni Tamer Barış Terkeşli ile tutuksuz sanıklar dönemin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı olan Ferat Yüksel ile eski Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın yeğeni ve danışmanı mimar Cengiz Dinçer hakkında, 2 Mart 2012'de hazırlanan iddianame de bu davayla birleştirildi. Daha sonra belediyeye yönelik yapılan '4'üncü dalga' operasyonunun şüphelileri hakkında hazırlanan iddianame de eklendi. Böylece 'Belediye Çete Davası'nda sanık sayısı da 73 olurken bu kişiler hakkında 5 ile 84 yıl arasında değişen hapis cezaları istendi. Yargılama devam ettiği sırada tüm sanıklar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken suçlamaları da kabul etmedi. Özel yetkili mahkemelerin kapatılması üzerine dosya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden yargılamada bazı sanık avukatları bu davanın FETÖ/PDY'nin kumpası olduğunu iddia etti. Adana 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan ve Fethullah Gülen'in birinci şüpheli konumunda bulunduğu, eski Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın da tutuklu sanık olduğu dava dosyasının incelenmesini isteyen avukatlar, dosya içindeki bazı gizli tanıkların ifadelerinde kumpasla ilgili ayrıntıların yer aldığını söyledi. Mahkeme, dosyanın incelenmesine karar verdi.
GİZLİ TANIK 'BULUT'
Geçtiğimiz günlerde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'yla (FETÖ/PDY) ilgili, Fethullah Gülen'in de arasında bulunduğu 73 şüpheli hakkında hazırladığı ve Ankara 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 'Çatı İddianamesi'nde, 2010'da Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden alınan Aytaç Durak olayı da yer aldı. Gizli tanık 'Bulut'un ifadesine göre, Durak, FETÖ'nün kumpası sonucu görevinden alındı. Gizli tanık 'Bulut'un ifadelerinde şunları söyledi:
"Adana Büyükşehir Belediyesi'nin ele geçirmek için FETÖ tarafından operasyonlar yapıldı. Bu operasyonlar sonucu Aytaç Durak görevden alındıktan sonra Zihni Aldırmaz cemaat tarafından yönetilmeye yatkın bir kişilik olduğu için vekil seçildi. Emniyet yardımı ile ileride kullanılacak şantaj ve tehdit malzemesi toplandı. Cemaate yakın kişiler belediyede görevlendirildi. Himmet verecek müteahhitlere ihaleler verilip himmete bağlandı. İmar değişiklikleri ve yoğunluk artışlarından şahıslara menfaat sağlandı, buradan himmet toplanarak cemaate aktarıldı. Himmet kasası Mustafa Hakan Aslan'dı. Toplanan paralar iş adamları üzerinden banka kasalarında saklandı. İki milyar dolara yakın himmet temin edildi. Ayrıca Mustafa Tuncel ve çevresine de operasyon yapıldı."
Bu gelişme üzerine Adana 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 'Belediye çete' davasında sanık avukatları gizli tanık 'Bulut'un ifadelerinin dosyaya eklenmesini istedi. Mahkeme heyeti, ifadelerin bir örneğinin Ankara 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nden istenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

 

DHA