Sözcü Plus Giriş

Kayseri Haberi: AEROEX Uluslararası ve Havacılık ile uzay teknolojeleri proje organizasyonu Kayseri'de

AEROEX Uluslararası ve Havacılık ile uzay teknolojeleri proje organizasyonu Kayseri'de

Güncellenme: 11:33, 22/09/2016
AEROEX Uluslararası ve Havacılık ile uzay teknolojeleri proje organizasyonu Kayseri'de

SAVUNMA Sanayi Müsteşarlığı’nın himayesinde, Erciyes Teknopark tarafından 'Havacılık ve Uzay Teknolojileri' konusunda uluslararası Ar-Ge Proje organizasyonu düzenlenecek.
Erciyes Teknopark A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Hidayet Kiraz, uluslararası katılımlı düzenlenecek olan bu organizasyonla ilgili açıklama yaptı. Kiraz, Erciyes Teknopark olarak bugüne kadar, Ar-Ge ve yenilik ekosistemin bölgede gelişmesi için ulusal boyutta çok sayıda organizasyon düzenledikleritiri belirterek, "Bu organizasyonlara, 13-15 Ekim 2016 tarihleri arasında uluslararası boyutta düzenlenecek olan, Havacılık ve Uzay endüstrisi ile uzmanlarını bir araya getirecek olan Aeroex isimli etkinliği de ekledik" dedi. Kiraz, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Kayseri, ülke tarihimizdeki ilk uçak fabrikasının açıldığı önemli bir havacılık merkezi idi. Günümüzde de bu özelliğini 2'nci Hava İkmal Bakım Merkezi’ne ev sahipliği yaparak devam ettirmektedir. Merkezin sahip olduğu altyapı ve insan kaynağı büyük bir potansiyeli de barındırmakta. Bununla beraber Kayseri’de gelişen makine ve imalat sektörü de, havacılık sektörü açısından Kayseri’nin potansiyelini yansıtmaktadır. Yüksek katma değerli ürünlerin yer aldığı havacılık sektörü, ülkemizin 2023 vizyonu kapsamında da bulunmaktadır. Savunma Sanayi Müsteşarlığımız himayelerinde, yüksek standartlarda düzenleyeceğimiz Aeroex Havacılık ve Uzay organizasyonu ile hem bölgedeki yatırımcı ve sanayicinin gündemine havacılık sektörünü yerleştirmeyi hem de ulusal ve uluslararası boyuttaki firmalara Kayseri ve bölgesindeki potansiyeli tanıtabilmeyi amaçlıyoruz. Önümüzdeki senelerde de devam ettirmeyi planladığımız Aeroex organizasyonu kapsamında havacılık sektörü ve teknolojileri konusunda birçok oturum ve panel düzenleniyor olacak."
AIRBUS DEFENCE DE KATILACAK
Kayseri’nin tanıtımı içinde son derece önemli etkinliğe Airbus Defence üst düzey bir ekiple katılım sağlayacak. Organizasyonda TAI, Aselsan gibi kurumlarında yer aldığı firma stantları ile uluslararası, ulusal ve yerel firmalar ürün ve hizmetlerini tanıtacaklar.
Avrupa işletmeler Ağı (EEN) kapsamında düzenlenecek olan firmalar arası ikili iş görüşmeleri (Brokerage Event) organize edilmeye devam ediyor, şu ana kadar 4 farklı ülkeden 30 kadar katılımcı ikili iş görüşmeleri için talepte bulundu. Firma ve akademisyenlerin uzay ve havacılık alanındaki projelerine finansman sağlanması açısından önem taşıyan AB H2020 fonunun tanıtımı ve ortak projeler geliştirilebilmesi içinde ilgililer arasında toplantılar organize edildi. Düzenlenen bu etkinlik için Bremen Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Azerbaycan Milli İlimler Akademisi ile Erciyes Üniversitesi arasında işbirliği sözleşmesi imzalandı. 

DHA