Malatya Haberi: Ağbaba: CHP'li 231 belediye cemevlerini ibadethane kabul etti

Ağbaba: CHP'li 231 belediye cemevlerini ibadethane kabul etti

Ağbaba: CHP'li 231 belediye cemevlerini ibadethane kabul etti

Mikail PELİT/ MALATYA, (DHA) MALATYA'nın Hekimhan İlçesi'ne bağlı Yukarı Saz Mahallesi’nde oturanların katkılarıyla yapılan cemevinin açılışı yapıldı. Açılışa katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, "Zalime karşı mazlumun yanında, ezene karşı ezilenin yanında yer aldık. Pir Sultan geleneğinden gelen insanlar ne yapıyorsa onu yapmaya çalıştık" dedi.
Hekimhan İlçesi'ne bağlı Yukarı Saz Mahallesi'nde, yaptırılan Cemevinin açılışı yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Saz Mahallesi'nde oturanların Ankara ve İstanbul’daki derneklerin katkılarıyla yapılan Cemevi açılışında konuşan, Cemevi Yaptırma Komitesi Başkanı Mehmet Ali Bal, cemevinin başta Saz Mahallesi olmak üzere Hekimhan’ın tamamına hizmet vereceğini belirtti.
Hekimhan Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları, açılışı yapılan cemevinin ilçede birliği, dirliği, demokrasi mücadelesi ve onurlu yaşam için göstermiş olduğu anlayışı ifade etme açısından önemli bulduğunu anlatırken, şöyle dedi:
"Barış kültürünün Türkiye coğrafyasında yaşayan halkların en temel ihtiyaçlarından birisi olduğunu biliyorum. Alevi-Bektaşi inancının bu kültürel yapılanma için çok özel, çok önemli ve çok değerli temelleri olduğunu da tanıyan ve gören birisi olarak ülkemizin geleceğindeki barışın teminatı olma gayreti içerisinde sizlerin herkesten daha fazla çaba sarf edeceğine yürekten inanıyorum."
KİRAZ;  93 YILDIR CUMHURİYETİMİZE SAHİP ÇIKIYORSUNUZ
CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ise Cumhuriyet vurgusu yaparak; "Saz köyleri 93 yıldır Cumhuriyet'e, onun değerlerine, Atatürk’e sahip çıkıyor. Türkiye’nin aydınlanmasında çok önemli bir görev üstleniyor. Bu görevi yerine getiren başta kadınlarımız olmak üzere tüm Saz’a, Hekimhan’a şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.
AĞBABA; CHP’Lİ 231 BELEDİYE, CEMEVLERİNİ İBADETHANE OLARAK TANIDI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, zalime karşı mazlumun yanında, ezene karşı ezilenin yanında yer aldıklarını anlatırken şöyle konuştu:
"Pir Sultan geleneğinden gelen insanlar ne yapıyorsa onu yapmaya çalıştık. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararına rağmen cemevlerini yasal ibadethane olarak kabul etmeyen iktidara rağmen, CHP'li 231 belediyede cemevlerini meclis kararıyla ibadethane olarak kabul ettik. Cemevleri ibadethane midir, değil midir tartışması var. Arapgir’in Onar Köyü’nde 900 yıllık bir cemevi var. Buradaki insanlar yüzyıllardır cemevlerinde ibadet ediyor. Siyasi iktidar kabul eder, etmez, ‘Cemevleri ibadethanedir’ diyorsanız, ibadethanedir. Bir kişi bile benim inanç merkezim burası diyorsa orada artık kimsenin laf söylemeye hakkı yoktur."
"CEMEVLERİNDEN NEDEN RAHATSIZLAR"
Ağbaba, kalabalığa "Cemevlerinde neden rahatsızlar Cemevlerinde ne söylüyorsunuz” diye sorduktan sonra "Cemevlerinde düşmanlık, ayrımcılık, kin, nefret girmez. Cemevlerinde dostluk, kardeşlik, kadın erkek eşitliği var. Ayrım yok, nefret yok. Hoşgörü, barış, kardeşlik var. Bundan rahatsızlar" dedi.
Anadolu’da geçmişte yaşam sürmüş Hacı Bektaş- Veli’nin, Yunus Emre’nin, Ahmet Yesevi’nin, Pir Sultan’ın kardeşliği, barışı aşıladıklarını ifade eden Ağbaba, şöyle devam etti:
"Yüz yıllar önce Hacı Bektaş-ı Veli bir elinde ceylan, bir elinde aslanı alarak barış hoşgörü mesajı vermiş, Pir Sultan, her türlü baskıya rağmen teslim olmamayı öğretmiş, Şeyh Bedrettin ‘yarın yanağından gayrı her yerde, her şeyde hep beraber’ diyerek dayanışmayı göstermiş. Bu topraklara bu tohumları ekenleri anıyoruz. Hoşgörü, barış, kardeşlik tohumlarına Saz Cemevinden su vereceksiniz.Sizlere kolay gelsin."
"BİZ AYRIMCILIĞI 1923 TE GERİDE BIRAKTIK"
"Cumhuriyet’in 93'üncü kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Yanı başımızdaki coğrafyaya bakınca Laik demokratik Cumhuriyetin değerini anlamamız gerekiyor. Başkanlığın, tek adamlığın, diktatörlüğün olduğu bölgelere bakın. Savaş, kan, gözyaşı var. İnsanların mezhebinden, etnik kimliğinden dolayı katledilmesi var. 12-13 yaşındaki kız çocuklarının köle pazarlarında satılması var. Biz ayrımcılığı, nefreti, kini 1923’te Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetle geride bıraktık. Bir daha geçmişe dönemeyiz. Türkiye her şeye rağmen Suriye, Irak, Libya gibi değilse bunu laik demokratik Cumhuriyete borçluyuz. Bunu, birileri iki ayyaş dese de, bu toprakların yetiştirmiş olduğu en büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz."
Konuşmaların ardından Cemevinin yapımına katkı sunanlara plaket verilip, Yukarı Saz Cemevi’nin aşılışı gerçekleştirildi. Katılımcılara lokma ve aşure ikram edildi.

DHA

Loading...