Sözcü Plus Giriş

İZMİR'de üç yıl önce, Hatay'daki ODTÜ destek yürüyüşünde, 22 yaşındaki Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek için düzenlenen yürüyüşte, 'Kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla cebir veya tehdit ile mala zarar verme' suçlarını işledikleri iddiasıyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir eski İl Başkanı Cavit Uğur'un da aralarında bulunduğu 81 kişi hakkında 12'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davaya devam edildi. Duruşma, gelmeyen sanıkların ifadelerinin alınması için ocak ayına erteledi.
Hatay'daki ODTÜ destek yürüyüşünde Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek için, 10 Eylül 2013 tarihinde Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda toplanan çeşitli siyasi parti, sivil toplum örgütü, derneklere üye yaklaşık 3 bin kişi, daha sonra Basmane Maydanı'ndaki AK Parti Konak İlçe Başkanlığı önünde protesto gösterisi yapmak için yürüyüşe geçti. En önde, kendilerine 'Şehir Bandosu' adını veren amatör bando grubunun olduğu kalabalık, "Her yer Taksim her yer direniş" sloganı attı. Polis, grubun AK Parti Konak İlçe Başkanlığı'na ulaşmasını engellemek için Basmane Meydanı girişinde barikat kurdu. Burada polisle göstericiler arasında gerginlik çıktı. Polis TOMA araçlarıyla göstericilere su sıkarken, protestocular da çevreden topladıkları banklarla barikat oluşturup, taş attı. Bir süre sonra polis, önde TOMA araçları, arkasında çevik kuvvet ekipleriyle harekete geçti. Göstereciler Gazi Bulvarı üzerinden önce itfaiye kavşağına, ardından İkinci Kordon'a çekildi. Bu sırada bazı göstereciler polise taş atarken, trafik levhalarını kırdı, kamu ve özel bankalarla bazı işyerlerine zarar verdi. Olayda kimse gözaltına alınmadı. Polis, kamera ve lardan tespit ettiği 81 kişi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na fezleke gönderdi. Olayı soruşturan Cumhuriyet savcısı, aralarında HDP İzmir eski İl Başkanı Cavut Uğur ile sedika temsilcileri ve öğrencilerin de bulunduğu 81 kişi hakkında dava açtı.
İzmir 22'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün yapılan duruşmaya, 'Kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla cebir veya tehdit ile mala zarar verme' suçlarından haklarında 1 yıl 10'ar ay ile 12'şer yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açılan sanıklardan 9'u ile avukatları katıldı. Üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyen sanıklardan Erdem E., ifadesinde "Biz anma programı için Sevinç Pastanesi önünde toplandık. Basmane'ye doğru yürüyüşe geçtik. Polis, hiçbir uyarı yapmadan TOMA ile su ve gaz sıktı. Bizler sağa sola kaçıştık. Demokratik hakkımı kuklandım. Polis memurlarına taş atıp yaralamadım, görevlerini yapmalarına da engel olmadım. Hiçbir kamu malına da zarar vermedim" dedi. Diğer sanıklar da suç işlemediklerini söyledi.
Hakim, gelmeyen sanıkların ifaedelerinin alınması için duruşmayı 16 Ocak 2017 tarihine erteledi.

 

 

 

 

 

DHA