Sözcü Plus Giriş

AFAD Manisa İl Müdürlüğü, Akhisar'da geçen 12 Eylül'de meydana gelen Richter ölçeğine göre 5.0 büyüklüğündeki depremde orta ve küçük hasar gören 55 evin zararlarının karşılanması için Başbakanlık'tan 200 bin TL'lik ödenek talebinde bulundu.
Akhisar'da Kurban Bayramı'nın 1'inci günü meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremden, kırsal mahalledeki evlerin bazıları zarar gördü. Depremden 1 gün sonra AFAD Manisa İl Müdürlüğü ekipleri, Akhisar'a giderek kırsal mahallelerde depremden zarar gören evlerden inceleme yaptı.
Açıklama yapan AFAD İl Müdürü Bekir Şen, Akhisar'daki depremden kırsal mahallerde toplam 55 evin küçük ve orta ölçekli zarar gördüğünü belirterek, "Ekiplerimizin yaptığı incelemeler neticesinde Bünyan, Sünnetçiler, Zeytinova, Dayıoğlu ile Doğuca isimli kırsal mahallelerimizdeki evlerde hasarlar meydana gelmiş. Şu anda 55 evde orta ve küçük ölçekli hasarların yaşandığını tespit ettik. Bu evlerimizin birçoğunun kerpiçten yapıldığını gördük. Bunların raporlarını hazırladık. Hangi ev ne kadar masraf gideceğinin hesabını çıkardık. İlgili raporu AFAD Başkanlığımıza gönderdik" dedi.
55 evde 200 bin TL'lik hasarın yaşandığını tespit ettiklerini dile getiren AFAD İl Müdürü Şen, AFAD Başkanlığı'ndan 200 bin TL ödenek istediklerini belirterek, "AFAD Başkanlığımız ise bu talebi Başbakanlığa iletti. Önümüzdeki günlerde bu ödeneğin gelmesini bekliyoruz. Ödenek geldiği takdirde hasar tespit ettiğimiz evlerin sahiplerine dağıtacağız. Hasarlarının karşılanmasına yardımcı olacağız" diye konuştu.

DHA