Sözcü Plus Giriş

Mersin Haberi: Aksaray Üniversitesi'ne FETÖ/PDY operasyonu: 46 gözaltı

Aksaray Üniversitesi'ne FETÖ/PDY operasyonu: 46 gözaltı

Güncellenme: 13:40, 20/10/2016
Aksaray Üniversitesi'ne FETÖ/PDY operasyonu: 46 gözaltı

AKSARAY'da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında Aksaray Üniversitesi'ne yönelik yapılan operasyonda, aralarında üniversitenin eski rektörü Prof.Dr. Mustafa Acar'ın da bulunduğu akademisyen ve idaresi personel olmak üzere 46 kişi gözaltına alındı.
Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe girişi ardından FETÖ/PDY yönelik soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Aksaray Üniversitesi'ne yönelik Aksaray başta olmak üzere Konya, Ankara, Adana, Aydın, Mersin, İzmir ve Kayseri'de eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda hakkında yakalama kararı çıkartılan 58 kişiden aralarında 2011-15 yıllarında görev yapan eski rektör Prof.Dr. Mustafa Acar ve o dönem görev yapan bazı rektör yardımcılarının bulunduğu akademisyen ve idari personel olmak üzere 46 kişi gözaltına alındı. Eski Rektör Prof.Dr. Acar'ın Konya'da gözaltına alındığı ve Aksaray'a getirileceği belirtildi.
Yine FETÖ/PDY soruşturması kapsamında üniversite öğrencilerinin 'Ev ağabeliği' yapan ve örgütün haberleşme programı 'ByLock'u kullandığı iddiasıyla daha önce gözaltına alınan 3 kişi bugün adliyeye sevk edildi.

 

DHA