İstanbul Haberi: AKUT Başkanı Nasuh Mahruki adli kontrol kararıyla serbest…

AKUT Başkanı Nasuh Mahruki adli kontrol kararıyla serbest...

AKUT Başkanı Nasuh Mahruki adli kontrol kararıyla serbest…

 

 

 

Özden ATİK Ümit TÜRK/İSTANBUL, (DHA) "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edilen AKUT Başkanı Nasuh Mahruki'nin adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı
İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği'nce sorgulanan Nasuh Mahruki, suçlamaları reddetti. Mahruki savunmasında, "Dosyaya son anda 'Bu devran değişecek' şeklinde bir kayıt geçmiş. Programda hiçbir şekilde Recep Tayyip Erdoğan'ın ismi geçmedi. Sadece adaları veren kişilerin vatana ihanet suçundan yargılanacağını dile getirdim. Bunu herkes söylemektedir. 'Devran değişecek' demek Türk Dil Kurumu'nda ve her yerde kullanılan bir şeydir. Bunu kötü niyetli veya bir şeye işaret olarak kullanmadım" dedi.

"YANLIŞ ANLAŞILMADAN DOLAYI PİŞMANIM"
Cumhurbaşkanı'nı kesinlikle tehdit etmediğini söyleyen Mahruki, "Hatta yanlış anlamadan dolayı daha sonra kendisinden bütün kamuoyu önünde özür diledim. Bunun dışında kalan hususlar fikir özgürlüğü bağlamında sözlerdir. Olayın yanlış anlaşılmasından dolayı pişmanım. Sayın Cumhurbaşkanı'na hakaret ya da tehdit gibi bir amacım yoktur" diye konuştu.

KARAKOLA İMZA ŞARTIYLA SERBEST
Mahkeme, atılı suçun niteliği, delillerin büyük oranda toplanmış olması, atılı suçun yasada öngörülen alt ve üst sınırı, suç vasfının değişme ihtimalini dikkate alarak Mahruki'nin tutuklanması talebini reddetti. Mahkeme, Mahruki'nin her hafta pazartesi günleri en yakın karakola imza vermesi koşuluyla serbest bırakılmasına karar verdi. Nasuh Mahruki, serbest bırakılmasının ardından kendisine destek olmak için gelen CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal, Barış Yarkadaş, Selina Doğan, Onursal Adıgüzel, Ali Şeker, gazeteci-yazar Yılmaz Özdil ve Türkiye Gençlik Birliği Başkanı Çağdaş Cengiz ile birlikte adliyeden ayrıldı. Mahruki, adliye önünde gazetecilere açıklama yaptı.

 

DHA

Loading...