Sözcü Plus Giriş

ALMANYA'DA Yeşiller Partisi'nin soru önergesiyle ortaya çıkan rapora göre, 2016 yılı içinde Alman siyasetçilere, 18'i fiziksel olmak üzere 813 farklı saldırı vakası gerçekleşti.

Almanya'da politikacılar ve gazetecilere yönelik politik saldırılar endişe verici boyutlara ulaştı. Yeşiller Partisi'nin soru önergesine verilen resmi yanıta göre, bu yılın ilk 9 ayında politikacılara yönelik 813 saldırı gerçekleştirildi. Saldırıların 18'inin doğrudan fiziksel saldırı olarak gerçekleştirildiği belirtilirken, baskılar, tehditler, maddi zarar verme, hakaret veya kundaklama eylemlerinin de politikacılara yönelik diğer saldırılar olduğuna dikkat çekildi.

SALDIRILARIN YARISINA YAKINI, AŞIRI SAĞCILARDAN

Spiegel Online'ın bildirdiğine göre, bu yıl içerisinde şu ana kadar politikacılara yönelik gerçekleştirilen 813 saldırının 384'ü aşırı sağcılar tarafından yapıldı. 97 saldırı sol gruplar tarafından gerçekleştirilirken, 34 olayda ise yabancı kökenliler politikacılara saldırıda bulundu. 298 olayın ise faillerinin kim olduğu netlik kazanmadı. Almanya'da bu güne kadar böyle bir istatistik tutulmadığı için, önceki yıllarla kıyaslama yapma imkanı bulunmuyor.

2016 yılı içerisinde basına yönelik ise 93 saldırı yapıldı. Saldırıların 54'ünün aşırı sağcılar, 18'inin ise sol gruplar tarafından gerçekleştirildiği bildirildi. Kayıtlarda yabancıların basına yönelik gerçekleştirdiği saldırı sayısı ise 6 olarak raporlandı.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more