Sözcü Plus Giriş

Kayseri Haberi: Almanya’da 28 yıllık acının kurbanları iki ayrı törenle anıldı

Almanya’da 28 yıllık acının kurbanları iki ayrı törenle anıldı

Güncellenme: 13:10, 18/12/2016
Almanya’da 28 yıllık acının kurbanları iki ayrı törenle anıldı

Taner Tüzün / Schwandorf,18 Aralık ( DHA) Almanya’da, Neonazi Josef Seller’in, Bavyera sınırları içinde yer alan Schwandorf kasabasında 1988 yılında gerçekleştirdiği ilk kundaklama olayında hayatlarını kaybeden Fatma ve Osman Can çifti, oğulları Mehmet Can ile Jürgen Hübner, aradan geçen 28 yıl sonra yine anıldılar.

İlk Anma Töreni Olay Yerinde Yapıldı

İlk tören olayın cereyan ettiği, eski Habermaier adlı evinin duvarına çakılı, kurbanların adlarının bulunduğu levhanın önünde yapıldı. Törende, Can ailesinin hayattaki i kızları Leyla Kellecioğlu, Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül, Din hizmetleri Ataşesi Mümin Şener, Ditib Bavyera Birliği Başkanı Erhan Çınar, Schwandorf Belediye Başkanı Andreas Feller, Belediye Meclis Üyesi Ferdi Eraslan, Ditib Schwandorf Derneği Başkanı Ersan Ersoy, Dekan Hans Ammann ,Papaz Arne Langbein, Politikacılar ,Aşırı Sağcılarla Mücadele Derneği Başkanı Günther Kohl ile çok sayıda Türk ve Alman hazır bulundu. Burada konuşmaların ardından duvara çakılı Levha ve bu yıl ilk kez konulan dikili TAŞ’a çiçekler bırakıldı.

İkinci tören ise, Schwandorf Ditib Derneği Konferans salonunda gerçekleşti. Müzik dinletisinin ardından Schwandorf Ditib Başkanı Ersan Ersoy konuklarını selamlayarak, ırkçılığı kınadı. Ve Kayseri’de hayatını kaybeden şehitler için herkesi saygı duruşuna davet etti.

Bakonsolos Yavuz Kül ise, Almanya da ilk ırkçı saldırı olarak kayıtlara geçen Schwandorf kundaklamasının ilk ve son olmadığını vurgulayarak, bu kundaklamayı Solingen ve Mölln vahşet ve cinayetleri i takip etmiştir dedi. Kül, bu gibi faaliyetler ve söylemlerin tedirginliğe yol açtığını dillendirdi. Din Hizmetleri Ataşesi Mümin Şener’de , “kendiniz için istediğinizi başkaları içinde arzu etmenizdir, sizden birisi kendisi için istemediğini, başkalarına layık görmesin” hadisini hatırlattı. Ditib Bavyera Birliği Başkanı Erhan Çınar’da mülteci kamplarına yapılan saldırıları gündeme getirip, Belediye ikinci başkanlarının tehdit mektupları aldığını söyledi. Shcwandorf Belediye Başkanı Andreas Feller ’de, Schwandorf kentinde her ırktan ve her dilden insanın barış içinde yaşadığını belirterek, kundaklama olayını nefretle kınadığını belirtti. Daha sonra, Ditib Schwandorf gençlik kolu, ırkçılığı kınayan pankartlar açarak, ırkçılık karşısı söylemlerde bulundular.

Barış Duaları Yapıldı

Son olarak, İmam İbrahim Deniz, Dekan Hans Amman ve Arne Langbein birlikte barış duası yaptılar. Konuklara ikramda bulunuldu

On İki Yıl Hapis Yattı

O zamanlar 19 yaşında olan Josef Sesler 12.5 yıl hapis cezası almış ve tahliye sonunda Schwandorf’u terk etmişti

İki Türk Aile Kurtulmuştu

Kundaklama sonunda binada oturan Koç ailesinden 4, Vamin ailesinden de 4 kişi kurtulmuştu

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Duvara çakılı kurbanların adlarının bulunduğu levha

Bu yıl ilk kez olay yerine konulan Dikili Taş

Anma töreni başlıyor

Can ailesinin hayattaki kızları Leyla Kellecioğlu ( yakınplan) Sol yanında Başkonsolos Kül, Sağında Belediye Başkan Feller

Başkonsolos Yavuz Kül konuşuyor

Levhaya ve Dikilitaş’a çiçekler bırakılıyor

Leyla Kellecioğlu dikili taş(a çiçek bırakıyor

Belediye başkanı konuşuyor

Müzik ve Başkan Ersan Ersoy konuşuyor

Başkonsolos Yavuz Kül konuşuyor

Din Hizmetleri Ataşesi Mümin Şener konuşuyor

Erhan Çınar konuşuyor Belediye başkanı Feller konuşuyor

Gençlik kolu gösterisi

İmam ve papazlar barış duaları yapıyor

İkram

 

DHA