Sözcü Plus Giriş

İZMİR Alsancak'ta geçen 27 Mayıs'ta, evinde yalnız olduğu sırada saldırıya uğrayan, olaydan saatler sonra eşi Sabri Coşkunlar tarafından ağır yaralı halde bulunup kaldırıldığı hastanede yaşam savaşını kaybeden mimar 68 yaşındaki Ayla Coşkunlar'ın katil zanlısı 54 yaşındaki Şiho Candan, İstanbul Şişli'de yakalandı. Candan'ın, mimar kadının kolundan aldığı altın bilezik ve künyeyi bozdurduğu, sevgilisi ile Foça, Bursa, Antalya ve Manisa'da gitiği yerlerde parayı harcadığı ortaya çıktı. Katil zanlısının sevgilisi 36 yaşındaki Nergis Nilgün L. de Manisa'da yakalandı. İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, "Hiçbir suç gizli kalmaz, mutlaka aydınlatılır" dedi.
Alsancak Semti'nde geçen 27 Mayıs'ta öğle saatlerinde meydana gelen olayda; mimar 68 yaşındaki Sabri Coşkunlar, bir işi için ayrıldığı evine akşam saatlerinde döndü, birinci kattaki evin kapı ziline bastı. Kendi gibi mimar olan 30 yıllık eşi Ayla Coşkunlar kapıyı açmayınca Sabri Coşkunlar, anahtarıyla kapıyı açmaya çalıştı. Ancak başarılı olamayınca alt katta bulunan işyeri çalışanlarından yardım istedi.
SAATLERCE YARDIM BEKLEMİŞ
Merdivenle eve girildiğinde, Ayla Coşkunlar mutfakta kanlar içinde bulundu. Haber verilmesi üzerine gelen sağlık görevlileri, ağır yaralanan Ayla Coşkunlar'ı ambulansla Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırdı. Buradaki ilk müdahalenin ardından Ayla Coşkunlar İzmir Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi. Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedaviye alınan Ayla Coşkunlar, olaydan 17 gün sonra yaşam savaşını kaybetti.
Ayla Coşkunlar'ın ailesi ve polisin yaptığı incelemede olayın öğle saatlerinde meydana geldiği, şüphelinin mimar kadının başını beton zemine vurduğu ve çığlıklarının da alt kattaki işyerine ait güvenlik kamerasına yansıdığı ortaya çıktı. Otopside ilk bulgulara göre kafa travması sonucu can verdiği belirlenen Coşkunlar, Doğançay Mezarlığı'nda gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı.
İSTANBUL'DA YAKALANDI
Olayla ilgili soruşturma başlatan İzmir Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, zanlının kendisini 'polis' olarak tanıtarak kapıyı açtırdığını tespit etti. Evin bulunduğu sokaktaki güvenlik kamerası görüntülerince de kaydedilen zanlının Şiho Candan olduğu belirlendi. Şiho Candan, izini süren İzmir Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri tarafından, İstanbul'un Şişli İlçesi'nde sokakta ankesörlü  telefonla konuşurken yakalanıp gözaltına alındı.
İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, katil zanlısının yakalanmasının ardından basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Asayişten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Cevdet Yumuşak ile Asayiş Şube Müdürü Uğur Alan da hazır bulundu. Katil zanlısının İstanbul'da yakalandığını dile getiren Uzunkaya, şu bilgileri verdi:
"Bugün medyatik bir cinayet olayının failiyle ilgili bir açıklama yapacağız. İlimizde ve ülkemizde her gün onlarca benzeri cinayetler işleniyor. İzmir'de geçen yıl işlenen 73 cinayetin tamamı aydınlatıldı. Bu hunharca işlenmiş cinayetin de diğerlerinden farkı yok, tek farkı Atalay Filiz'in ardından ortaya çıkmasıdır. Diğer cinayetlerle ilgili polisin yürüttüğü iz sürme ve faile ulaşma hangi yöntemlerle yapılmışsa bu cinayette de benzeri polisiye uygulamalar yapılmıştır. Bu olayda şüpheli İstanbul Şişli'de yakalanmıştır. Kamera ve ses kayıtlarından öğrendiğimiz kadarıyla olay saat 13.52 sıralarında meydana geliyor. Maktule yaralı olarak geç saate ulaşılması nedeniyle bizim de olaydan geç haberimiz oluyor. Yaklaşık 17 gün sonra hastanede hayatını kaybediyor. Yaralandığı ve tedavi gördüğü süreç içinde gerek apartman girişindeki kayıtlar gerekse de bu kişinin gittiği bölgelerdeki tüm iz sürümü, otogar bağlantısı ve Manisa güzergahı üzerinden gitmesiyle belirli izler ortaya çıkartıldı. Daha sonra olayın faali olan kişinin Manisa'yla bağlantılı olduğu, daha önce yurt dışında kalmış bir bayanla görüştüğü gerçek kimliğinden farklı olarak Can Candar adına otobüs firmasına kayıt yaptırdığını, ancak daha sonra Şiho Candan olduğunu tespit ettik. Bu süreç içinde şahsın ilimizdeki faaliyet ve kaldığı yerler cinayet mahallinde bıraktığı gözlük, boğuşmadan olayı oluşan izler ve şahsın darp ettiği bayandan aldığı biri bileklik şeklindeki 2 altın bileziği Manisa'da bozdurduktan sonra sevgilisiyle değişik mekanlarda harcadığı tespit edildi. Zanlının izlediği güzergahı da belirledik. Önce Manisa'ya gidiyor orada ilişki yaşadığı bayanla buluşuyor, oradan Foça'ya ardından Antalya'ya, sonra Bursa'ya gidiyor daha sonra tekrar Foça'ya gelip Can Candar adına bir odada kalıyor, her gittiği yerde 3-4 gün kalıyor, bayan arkadaşı Manisa'ya gidiyor kendisi de İstanbul'a gidiyor. Tüm bu geliş gidişleri hepsi araştırmayla arkadaşlarımız tarafından ilmek ilmek toplandı. Bayan arkadaşla aralarında irtibat var daha çok ankesörlü telefonla irtibat kuruyorlar. Şüphelinin yakalanmasına yönelik süreç daraltıldı, Cinayet Büro Amirliği ekiplerimizi bugün öğle saatlerinde Şişli Camii önünde şüpheliyi aldı ve İzmir'e getirdi. Bütün deliller hiçbir tereddüde mahal bırakmayacak şekilde adliyeye intikal ettirilecek. Sevgilisi olan bayan arkadaşı da elimizde, adliyeye çıkartıldı. Ben Ayla Coşkunlar'a ve hayatını kaybeden tüm kadınlara Allah'tan rahmet diliyorum. Şu bilinsin ki hiçbir suç gizli kalmaz, mutlaka aydınlatılır. Daha önce maktulü ve altınlarını gördüğü anlaşılıyor. İlk etapta dostça almak istiyor sonrasında maktul direnince olay yaşanıyor."
'İNŞALLAH CEZASINI ÇEKER'
Öldürülen Ayla Coşkunlar'ın eşi Sabri Coşkunlar da katil zanlısının yakalanmasıyla ilgili duygularını, "Eşimi kaybettiğimde çok züldüm. Yakalandığına bir nebze de olsun sevindim. Adaletin yerine geleceğini düşünüyorum. İnşallah cezasını çeker. Karıştığı hırsızlık olaylarından dolayı ailesi kendisini terk etmiş. Memleketin başına bela olan bir insan yakalandı diye sevindim, hiç olmazsa başkalarına zararı dokunmaz" diye konuştu.

 

DHA