Erzurum Haberi: Atatürk Üniversitesinde Sütbeyaz'e veda

Atatürk Üniversitesinde Sütbeyaz'e veda

Atatürk Üniversitesinde Sütbeyaz'e veda

TEDAVİ gördüğü Ankara'da yaşamını yitiren Atatürk Üniversitesi'nin eski rektörlerinden Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz için Rektörlük binası önünde veda töreni düzenlendi. Rektör Prof. Dr. Hikmet Kocak, "Yaşar hoca 28 Şubat sürecinde kendini siper ederek hem üniversiteyi, hem de Erzurum'u korudu" dedi.
Atatürk Üniversitesinde 2000- 2008 yılları arasında rektör olarak görev yapan Fen Fakültesi Organik Kimya Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz, 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunlarının Erzurum'a alınmasında önemli rol oynadı. Erzurum- Erzincan karayolunun başlangıç noktasındaki Atatürk Üniversitesi kampusu kavşağından başlayan yaklaşık 350 dönüm araziye dünyanın en yüksek rakımlı yedinci parkı olan Ata Botanik Parkı kuran Prof. Dr. Sütbeyaz, Doğu Anadolu'ya has özel bitki ve ağaçların koruma altına alınmasını sağladı. Atatürk Üniversitesini bilimsel çalışmalar sıralamasında üst sıralara taşıyan Prof. Dr. Sütbeyaz döneminde Aydın Doğan Vakfı da Atatürk Üniversitesi yerleşkesine bir ilköğretim okulu yaptırdı. Beş yıldızlı otel hüviyetinde Konukevi ve sosyal tesisler yaptıran Prof. Dr. Sütyebaz, Atatürk Üniversitesinin en başarılı rektörleri arasında gösterildi.
Rektörlük görevini tamamladıktan sonra Erzurum'dan ve kürsüsünden ayrılmayan Prof. Dr. Sütbeyaz, bir süreden beri kanser tedavisi görüyordu. Evli ve iki kız babası olan Prof. Dr. Sütbeyaz, 26 Temmuz günü Ankara'da vefat etti. Prof. Dr. Sütbeyaz için bugün 40 yıl görev yaptığı Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü önünde bir tören düzenlendi. Törene Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, ailesi ve çok sayıda öğretim üyesi katıldı.
ERZURUM'U VE ATATÜRK ÜNİVERSİTESİNİ KORUDU
Törende bir konuşma yapan Atatürk Üniversitesi Rektör Hikmet Koçak, bu gidişi bir diploma veya tezkere almak olarak ifade ettiğini belirterek şunları söyledi:
"Yaşar hoca bugün Atatürk Üniversitesi ve dünya üniversitesinden diplomasını aldı. Biz inanıyoruz ki asıl hayat ebedi hayat diğer tarafta. Belli bir yaşın üzerinde olan herkes şöyle bir hafızasını yoklarsa sevdiklerinin çoğunu ahirete gittiğini orada olduğunu hatırlar. Ölümü bu manadan bakıp kendimize bir ders çıkarmamaz gerekiyor. Diplomayı alıncaya kadar ki dönemine baktığımızda Yaşar hocamızın üniversiteye çok büyük katkıları olmuştur. Asıl vurgulamak istediğim nokta hani liderleri tarif ederken 'Her lider tüm şartlar ne olursun gemisini sahile çıkaran kişidir' derler. Yaşar hoca 28 Şubat sürecinde kendini siper ederek hem üniversiteyi hem de Erzurum'u korudu."
Ağabeyi Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz için gözyaşları arasında bir konuşma yapan Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesinden emekli olan Prof. Dr. Yavuz Sütbeyaz ise törene katılanları ağlattı. Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz Narmanlı Camisinde kılınan cenaze namazının ardından Asri Mezarlıkta toprağa verildi.

DHA

Loading...