Sözcü Plus Giriş

ATATÜRK'ün Eskişehir'e ilk gelişinin 94'üncü yıldönümü törenlerle kutlandı. Doç.Dr.Kemal Yakut, "Eskişehir milli devletin, modern Türkiye'mizin temellerinin atıldığı yerdir" dedi.
Vilayet Meydanı'nda düzenlenen törene Eskişehir Valisi Azmi Çelik, Garnizon Komutan Vekili Korgeneral Nihat Kökmen, Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Yılmaz Büyükerşen ile çok sayıda kişi katıldı. Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediyesi çelenklerinin Atatürk anıtına konulması ardından askeri bando eşliğinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr.Kemal Yakut yaptığı konuşmada Atatürk'ün Eskişehir'e ilk kez 96 yıl önce geldiğini söyledi. Doç.Dr. Yakut, şöyle dedi:
"Eskişehir, 1918'in sonlarında başlayan Kurtuluş savaşımızın merkezlerinden biridir. Milli devletin, modern Türkiye'mizin temellerinin atıldığı yerdir. Eskişehir direnişin önemli halkasıdır. Bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin büyük mimarı Atatürk ilk kez 96 yıl önce bugün şehrimize geldi. Daha sonra da Eskişehir'e gelen Atatürk her gelişinde coşkuyla karşılandı. Atatürk Eskişehir'e her gelişinde halkla iç içe oldu, Eskişehir halkı da Atatürk'ü kucakladı ve onun devrimlerine sahip çıktı. Bu nedenle Eskişehir bir Cumhuriyet kenti, bir Atatürk kenti olarak bilinmelidir. Bu yüzden de Atatürk'ün gelişinin 96'ncı yıldönümü yalnızca basit bir geliş değil modern bir kentin doğuşunun da başlangıcı olarak değerlendirilmelidir."
Yapılan konuşmaların ardından Atatürk Koşusu'nda dereceye giren sporculara madalyaları Vali Azmi Çelik verdi.

DHA