Sözcü Plus Giriş

GAZETECİ Can Dündar ve Türkiye'deki basın özgürlüğü konusu, Strasburg’da bugün düzenlenecek olan Avrupa Parlamentosu toplantısının teması olarak belirlendi. Dündar ayrıca, yarın açıklanacak Sacharow ödüllerinin de adayları arasında.

Avrupa Parlamentosu'nda (AP) 26 Ekim Çarşamba akşamı, Cumhuriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni, araştırmacı gazeteci ve belgesel yapımcısı Can Dündar'ın yaşadıkları ile "Türkiye'de medya üzerinde baskılar, Türkiye'de yaşanan darbe girişimi ve Türkiye-Suriye ilişkileri" konuşulacak. Toplantı, merkezi Strasburg’da olan AP'ye üye 28 ülke ve 751 parlamenterin çalıştığı 'Louise-Weiss' binasında yapılıyor. Gazeteci Can Dündar'ın toplantıya katılıp katılmayacağı henüz bilinmiyor. Toplantının başlığı ise 'Susturulmak için tehdit ediliyor.'

"DÜNDAR, 'SACHAROW' ÖDÜLÜNE ADAY"

AP ertesi gün de 'Scharow' ödülünü kazanan adayını açıklayacak. Adaylar arasında gazeteci Can Dündar'ın yanı sıra, insan hakları aktivisti olan Ezidi Nadia Murad ve Kırım Tatarların haklarını savunan Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu da bulunuyor. 'Scharow' ödülü 1988 yılından bu yana AP tarafından insan hakları ve demokrasiyi savunan ve örnek olan rol kişilere veriliyor. Ödülün sahibine ayrıca 50 bin Euro destek de ödeniyor.

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more