Sözcü Plus Giriş

Avusturya'da yaşayan biri Türk, diğeri Doğu Türkistan kökenli iki kadın sokakta ırkçı saldırılara maruz kaldıklarını ileri sürerek, konu hakkında yasal işlem başlatılması için başvuruda bulunduklarını söyledi.

İLK SALDIRI ÖNCE SÖZLÜ, ARDINDAN FİİLİ SALDIRI…
Hamile olan eşi Duygu Hazer'i doktor kontrolüne götürdüğü sırada tramvay durağında Sırp bir çiftin saldırısına maruz kaldıklarını söyleyen Devran Hazer, Durakta beklerken sürekli bize bakan ve eşimin başörtüsüne laf atan adama bunun nedenini sordum. Sırp kökenli olduğunu öğrendiğimiz adam bir anda üzerimize yürüyerek çantasıyla eşimin omzuna vurmaya başladı. Eşimi koruma amaçlı önüne durunca karısı da saldırıya geçti. 'Polis' diye bağırarak yardım istedim. Etrafta onca insan vardı ama kimse yardım etmedi. ını çekmek için telefonumu çıkarttım. Kadın tekrar saldırarak telefonumu yere düşürdü ve tekme ve yumruklarla saldırısına devam etti dedi.
Sırp çiftin kendilerine saldırırken Gidin bu ülkeden dediğini iddia eden Duygu Hazer, Hamileyim ve sancılarım vardı. Doktorda randevum vardı. Muayeneye gidiyordum. Sırf türbanlıyım diye bana saldırdılar. Bu saldırılar nereye kadar devam edecek dedi.
Hazer çifti olayı mahkemeye taşıdıklarını belirterek karakolun çok kısa mesafede olmasına rağmen polis ekibinin 20 dakika sonra geldiğini söyledi.

İKİNCİ SALDIRI İŞE GİDEN YAŞLI KADINI DARP
Viyana'da gerçekleşen diğer saldırıda ise Doğu Türkistan kökenli Avusturya vatandaşı 51 yaşındaki Şeherben Durmaz, sabah erken saatlerde işe giderken kimliği belirsiz bir şahıs tarafından öldüresiye dövüldüğünü ileri sürdü. Kendisine saldıranın gasp amacı olmadığını söyleyen Durmaz Saldırı sırasında çantam yere düştü. İçindeki paralarım bile döküldü ama adamın amacı gasp değil türbanlı olduğum için zarar vermekti. Parama ve diğer eşyalarıma bakmadı bile. Yumruk ve tekme darbeleriyle beni yere yatırdı. Kendimi savunamadım bile. Ellerimi ısırdı. Çok korktum dedi.
20 yıldır çalıştığı postaneye giderken 30 yaşlarında bir erkeğin arkasından ansızın saldırdığını söyleyen Durmaz, başına aldığı darbelerle yere yığıldı. Durmaz, kafasından ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanarak hastanelik oldu.
Kafasına iki dikiş atılan el ve ayaklarında yaraları olan kadının eşi Mahmut Durmaz ise Eşim saldırının hemen ardından beni arayınca yanına koştum. Kanlar içerisindeydi. Son günlerde Avusturya'da ırkçılık artıyor. Bu kalleşçe ve ırkçı bir saldırıdır dedi.
Olay yerinde inceleme yapan polis saldırganı teşhis edebilecek tanık bulunmadığını ve soruşturmaya devam edileceğini belirtti.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more