Antalya Haberi: Aynı günde 3 böbrek nakli

Aynı günde 3 böbrek nakli

Aynı günde 3 böbrek nakli

SAĞLIK Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Birimi tarafından aynı günde canlıdan canlıya 3 böbrek nakli yapıldı.
Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ilk defa canlıdan canlıya böbrek nakli yapıldı. Geçen yıl kurulan Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Birimince kadavradan 3 karaciğer ve 9 böbrek nakli yapıldı. Canlıdan canlıya ilk böbrek nakli ameliyatında ise aynı gün, bir yıldır diyalize giren 30 yaşındaki Şahin Karakoç'a kardeşi Muhammet Karakoç'tan, 38 yaşındaki Abdurrahman Işık'a annesi Aile Işık'tan ve 5 yıldır diyalize giren Hatice Çolak'a kızı Gülbahar Hakikat'ten alınan böbrekler nakledildi. Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz, Doç. Dr. Yalçın Yüksel, Doç. Dr. Metin Sarıkaya ve Op. Dr. Tuğrul Çakır, sağlığına kavuşan 3 hastanın katılımıyla basın toplantısı düzenledi.
Toplantıda konuşan Prof. Dr. Necat Yılmaz, 1 yıl önce organ nakil birimini kurduklarını, Antalya'daki üçüncü organ nakil merkezi olduklarını anlattı. Kuruldukları günden bu yana 15 nakil gerçekleştirdiklerini belirten Prof. Dr. Yılmaz, ilk defa canlıdan canlıya böbrek nakli yaptıklarını söyledi. 3 böbrek naklinin aynı günde yapıldığını vurgulayan Prof. Dr. Yılmaz, "Organ nakline dikkat çekiyorum. Organ bekleyen binlerce vatandaşımız var ve bunlar ekonomiye yük getiriyor. Organ nakli olan hastalar sağlığına kavuşuyor. Ayrıca maliyet açısından da ülkemize katkısı var. Organ bağışını teşvik, vatandaşlık görevimiz olmalı" dedi.
15 NAKİL
Op. Dr. Tuğrul Çakır ise hastanede son 1 yılda 3 karaciğer, 9 kadavradan böbrek ve son olarak aynı günde 3 canlıdan böbrek nakli olmak üzere 15 nakil yaptıklarını kaydetti. Kamu hastanesi olarak hem karaciğer, hem böbrek nakli yapan Türkiye'deki 3'üncü merkez olduklarına dikkati çeken Dr. Çakır, ilerleyen günlerde canlıdan canlıya karaciğer nakli yapmayı hedeflediklerini aktardı. Türkiye'de 22 bin vatandaşın böbrek nakli beklediğini dile getiren Çakır, "Biz canlı nakilin gururunu yaşıyoruz. Ama 22 bin böbrek hasta sayısının azaltılması için önleyici sağlık programı hazırlanmalı ve kadavradan nakili yaygınlaştırmamız" diye konuştu.
Nefroloji Kliniği Sorumlusu Doç. Dr. Metin Sarıkaya ise Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Türkiye'deki en büyük nefroloji kliniği olduğunu belirtti.
AYNI GÜNDE NAKİL OLDULAR
Kardeşi Muhammet Karakoç'un bağışladığı böbrekle sağlığına kavuşan Şahin Karakoç, 1 yıldır diyaliz tedavisi gördüğünü söyledi. Sağlına kavuştuğunu belirten Karakoç, "Kardeşimin emanetine çok iyi bakacağım. Sağlıklı bir yaşam sürmek için elimden gelen özeni göstereceğim" dedi.
Abdurrahman Işık da annesi Aile Işık'ın bağışladığı böbrekle sağlığına kavuştuğunu anlattı. Abdurrahman Işık, nakil öncesi çok zorluk çektiğini, 1 yıl diyalize girdiğini ve sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu söyledi. Anne Aile Işık da oğluna sağlığına kavuşması için böbreğiyle yeniden can verdiğini göz yaşlarıyla anlattı. 5 yıl diyaliz tedavisi gördükten sonra kızı Gülbahan Hakikat'ın verdiği böbrekle yeniden hayta tutunan Hatice Çolak da çok mutlu olduğunu vurguladı.

DHA

Loading...