Çanakkale Haberi: Ayvacık açıklarında 65 mülteci yakalandı

Ayvacık açıklarında 65 mülteci yakalandı

Ayvacık açıklarında 65 mülteci yakalandı

ÇANAKKALE'nin Ayvacık İlçesi açıklarında lastik botla umut yolculuğuna çıkan yabancı uyruklu 65 mülteci, Sahil Güvenlik ekiplerince yakalandı.
Ayvacık'ın Behramkale Mevkii'nden yasa dışı yollarla ve lastik botla Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmeye çalışan 12 ülkeye mensup 65 mülteci, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince yakalandı. Kaçak geçişleri önlemek amacıyla bölgede devriye görevi yapan TCGG 6 Bot Komutanlığı ekipleri, lastik botla Midilli'ye geçmek için denize açılan Afganistan, Irak, Eritre, Kongo, Suriye, Dominik, Gana, Bangladeş, Mali, Kamerun, Sierra Leone ve Fildişi Sahili uyruklu 65 mülteciyi fark etti.
25 kişi kapasiteli botu 65 kişiyle aşırı zorlayan mülteciler, Sahil Güvenlik Botuna da sığmadı. Yardıma gelen TCSG 66 Bot Komutanlığı ekipleri de mültecilerin bir kısmını aldı. Küçükkuyu Beldesine getirilen mülteciler, burada SAGET 25 ekiplerince rıhtıma taşındı. Mültece, gıda giyecek ve yiyecek yardımı yapıldı. Mülteciler, daha sonra Ayvacık'taki Yabancıları Geri Gönderme Merkezi'ne götürüldü.

DHA

Loading...