Sözcü Plus Giriş

EĞİTİM-Sen Ayvalık Temsilciliği düzenlediği basın açıklamasıyla, bazı haber sitelerindeki haberleri sosyal medyadaki sayfasında paylaşarak terör propagandası yaptığı gerekçesiyle geçen 27 Eylül'de tutuklanan Balıkesir'in Ayvalık ilçesindeki Akçapınar Ortaokulu'nun Müdür Yardımcısı Ekrem Birlik'e destek verdi. Açıklamada, " 'Çocuklar ölmesin' demek suç değil, zulme karşı mücadeledir" denildi.
Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan Eğitim-Sen Ayvalık Temsililiği üyesi yaklaşık 50 kişilik grup, "Karanlığa teslim olmayacağız", "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz", "Ekrem Birlik onurumuzdur' sloganları atttı. Açıklamaya, EMEP, HDP, TKP ve ÖDP temsilcileri de destek verdi. Grup adına açıklama yapan Eğitim-Sen Balıkesir Şube Yürütme Kurulu Üyesi Abdurrahman Bulut, Ak Parti iktidarının Eğitim-Sen'i dağıtmak, itibarsızlaştırmak için baskı yaptığını öne sürerek, "Biz bu ülkede hukuksuzluğa karşı mücadele ettik ve etmeye devam edeceğiz. Baskılar bizi yıldıramayacaktır. Bizleri terör örgütünü desteklemekle suçluyorlar. Bu ülkede haksızlığa karşı çıkmak, zulme 'Dur' demek, 'Çocuklar ölmesin' demek, 'Soma'da işçiler ölmesin' demek suçsa bu suçu işlemeye devam edeceğiz. Biz, Gezi de çocuklar öldürüldüğünde iş bıraktık. Biz, Soma'da 301 madenciler öldürülürken iş bıraktık. Biz 29 Aralık'ta Cizre'de çocuklar öldürülürken iş bıraktık. Bunlar suç değildir. Bunlar haksızlığa, zulme karşı çıkmaktır. Biz eğitimciyiz. Biz çocuklarımıza, yaşam hakkına saygı duyuyoruz" dedi.
"Türkiye'nin değişik yerlerinde değişik karalama kampanyalarıyla bayram öncesinde 11 bin 250 eğitim emekçisini görevden aldılar" diyen Bulut, şöyle devam etti:
"9 bin arkadaşımız Eğitim-Sen üyesiydi. Hangi terör örgütü ile bağlantılıydılar Bunu söyleyenler bunu açıklamak zorundadır. Ama mücadele devam edecek. Bu arkadaşlarımız görevlerine dönünceye kadar mücadele edeceğiz. Bugün Ekrem Birlik'i tutuklamış olabilirsiniz ama Ekrem Birlik'in arkadaşları meydanlardadır. Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakmak için mücadele halindeyiz. Demokrasi bazıları için bir araç olabilir ama bizler için bir amaç. Gün faşizme karşı mücadele günüdür."
Grup, açıtklamanın ardından dağıldı.
Akçapınar Ortaokulu'nun Müdür Yardımcısı Ekrem Birlik, bazı haber sitelerindeki haberleri sosyal medyadaki sayfasında paylaşarak terör propagandası yaptığı gerekçesiyle geçen 26 Eylül'de polis tarafından gözaltına alınmış, ertesi gün sevk edildiği adliyede tutuklanmıştı.

DHA