Son Dakika: Azerbaycan'da Gülen'e yakınlığı ile bilinen üniversiteye kapatma kararı

Azerbaycan'da Gülen'e yakınlığı ile bilinen üniversiteye kapatma kararı

Azerbaycan'da Gülen'e yakınlığı ile bilinen üniversiteye kapatma kararı

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Fethullah Gülen cemaatine yakınlığı ile bilenen Kafkaz Üniversitesi'nin kapatılmasına yönelik karar alındığı duyuruldu.

Azerbaycan Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Kafkaz Üniversitesi kurucu heyeti, bakanlığa başvurarak üniversitenin kapandığına dair karar alındığını bildirdi.

Bakanlık, üniversitenin kapanmasına ilişkin evrakların kendilerine ulaşmasının ardından, öğrencilerin başka eğitim kurumlarına yerleştirilmesine yönelik çalışma grubu oluşturacağını duyurdu.

Geçen yıl, Azerbaycan'da cemaate ait okulların başında bulunan Enver Özeren'in Fethullah Gülen'e yazdığı iddia edilen bir mektup Azeri medyasında yayınlanmış; mektupta, cemaatin Azerbaycan'da birçok kamu kurumunda kadrolaştığı ve Azerbaycan üzerinde baskı kurulması istendiği öne sürülmüştü.

Tüm bu gelişmelerden sonra, aralarında Bakü'deki Çağ-Kafkaz Üniversitesi'nin de bulunduğu cemaate ait 11 okul ve 13 dershanenin Azerbaycan Petrol ve Gaz Şirketi 'Socar'a Bağlı 'Azerbaycan Uluslararası Eğitim Merkezi ' bünyesine alındığı açıklanmıştı.

DHA

Loading...