Sözcü Plus Giriş

Son Dakika: Bakan Arslan, KKTC'de Ercan Havalimanı ek terminalinin temel atma törenine katıldı

Bakan Arslan, KKTC'de Ercan Havalimanı ek terminalinin temel atma törenine katıldı

Güncellenme: 21:24, 19/10/2016
Bakan Arslan, KKTC'de Ercan Havalimanı ek terminalinin temel atma törenine katıldı

Ali RUHLUEL / LEFKOŞA, (DHA)  KKTC'DE Ercan Havalimanı yeni terminal binasının inşaatının başlatılması münasebetiyle, Ercan yeni terminal binası inşaat alanında tören düzenlenerek temel atıldı. Törene Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da katıldı.

KKTC'de Ercan Havalimanı yeni terminal binasının temel atma törenine KKTC'den bazı bakanlar ve milletvekillerinin yanı sıra Türkiye'den Bakan Ahmet Arslan da katıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ercan Havalimanı yeni terminal binası ve yeni pistin KKTC'ye ve Kıbrıslı Türklere iyi hizmetler vermesi ve gurur projesi olması temennisinde bulundu. Türkiye'de çok başarılı uygulamalar yapıldığına işaret eden Arslan, Türkiye'de yapılan çalışmalara değinerek, hükümetlerinin “TC'de her ne olursa, KKTC'de de aynısı olacak" diyen bir Başbakanı ve Cumhurbaşkanı olduğunu, dolayısıyla KKTC'nin de gelişimlerden ayrı tutulmayacağını vurguladı. KKTC'yi kendilerinden ayrı tutmadıkları için birçok projeyi birlikte yapıp yürüttüklerine dikkat çeken Arslan, “Amacımız KKTC'nin daha da büyümesi, daha da gelişmesi, ayakları üstünde daha da sağlam durmasıdır" dedi.

Arslan konuşmasına “Hangi alanda olursa olsun, kazandığımız tecrübenin aynısını KKTC'ye yansıtmak, çok kısa sürede hayata geçirmek üzere birlikte çok güzel çalışmalar yapıyoruz" sözleriyle devam etti.

800 bin kişilik kapasiteli Ercan Havalimanı Terminali'nin bugün yaklaşık 3 buçuk milyon yolcuya hizmet ettiğine dikkat çeken Arslan, bunun KKTC'ye yakışmadığını, bu amaçla da KKTC ve TC ilgili bakan ve yetkilileriyle yeni projeye karar verildiğini anlattı. Yeni projeyle, başlangıçta yılda en az beş milyon yolcuya hizmet edileceğini, projenin ihtiyaç olması halinde hiç zaman kaybedilmeden 8-10 milyon yolcuya çıkarılabilecek konseptte hazırlandığını anlatan Bakan Arslan, projenin KKTC ve Kıbrıs Türklerine yakışır olduğunu vurguladı.

“KAMU-ÖZEL SEKTÖR İŞBİRLİĞİ ÖNEMLİ"

Proje için kamu-özel sektör işbirliğinin önemine işaret eden Bakan Arslan, bunun için özel sektör dinamiklerinin paydaş olarak alınarak, proje geliştirilmesinin önemine değindi. İşlerin özel sektör hızıyla yapılabilmesi için özel sektöre verildiğini, ancak Ercan'daki şirketin önünün bir süre önünün tıkandığını belirten Arslan, özel sektörün önünün açılması gerektiğini vurguladı.

“HERKESİN ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVLERİ YERİNE GETİRMESİ LAZIM"

Arslan, projenin bir an önce KKTC'nin hizmetine girebilmesi için herkesin üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerektiğine işaret etti. Projenin daha fazla bekletilmesine artık tahammülleri olmadığını da ifade eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, daha önce temeli atılan projeyle uluslararası normlarda, konvansiyonel denilen bir pistin yapılacağını, bu piste inemeyecek hiçbir uçağın olmadığını kaydetti. Mevcut pistin altından bir tünelle geçileceğini, eski pistin uzatılacağını, pistin 3 bin 250 metreye çıkarılacağını anlatan Arslan, proje için Ercan'daki şirkete teşekkür etti. Yeni turizm sezonunda, yeni terminalden hizmet verilmesi amacında olduklarını belirten TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 5 yeni projenin de bu sene sonuna kadar başlatılacağını ve iki yılda tamamlanacağını söyledi.

KKTC ile Türkiye'nin kaderinin, geçmişinin ve geleceğinin bir olduğunu dile getiren Arslan, “Herkes bunu bilsin. Biz, menfaat uğruna projelerde kader birliği yapmıyoruz. Biz, kaderimiz bir olduğu için, bunun gereğini yerine getirmek üzere projelerde adımlar atıyoruz. Biz ne kadar ulaşılabilir, ne kadar erişilebilir olursak ekonomimizin, ticaretimizin o kadar büyüyebileceğini, dünyada o kadar söz sahibi olabileceğini ve etkin olabileceğimizi biliyoruz" ifadelerini kullandı.

"KIBRISTA ÇÖZÜM KONUSUNDA DA HER ZAMAN YANINIZDAYIZ"

Konuşması sonunda Kıbrıs'ta çözüm sürecine de değinen Arslan, atılan adımların başarısının tek taraflı olmadığını, KKTC'nin ne kadar irade ortaya koyarsa Rum tarafının da o kadar irade ortaya koyması gerektiğini kaydetti. Arslan, iki tarafın da haklarını düşünen, koruyan, kollayan, uygulayan bir çözüm bulunması gerektiğini ifade ederek, “Bu konuda da anavatan olarak her zaman yanınızdayız, birlikteyiz, bu yolda da sizlere başarılar diliyoruz" dedi.

Konuşmalar sonrasında beton dökümü başlatıldı.

DHA