Kütahya Haberi: Bakan Avcı Kütahya'da Sıtkı Olçar Çini Müzesi'ni açtı (2)

Bakan Avcı Kütahya'da Sıtkı Olçar Çini Müzesi'ni açtı (2)

Bakan Avcı Kütahya'da Sıtkı Olçar Çini Müzesi'ni açtı (2)

BAKAN AVCI ANTİK KENTTE
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı Kütahya'nın Çavdarhisar İlçesindeki tarihi Aizonai antik kentini gezdi. Avcı, Ali İhsan Kaya adlı kişinin isteğini kırmayarak bir kağıda karikatürünü çizip verdi. Avcı, antik kente düğün albümü çekimleri için gelen Şifa Çimen ve Ali Çimen'le birlikte hatıra ı çektirdi.
Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Elif Özer, Aizonai anttik kentte sürdürdükleri kazı çalışmaları hakkında bakan Nabi Avcı'ya bilgi verdi.
Bakan Avcı gazetecilere yaptığı açıklamada Aizonai antik kentinin dünya miras listesine girmeyi çoktan hak etiğini söyledi. Avcı şöyle konuştu:
"Dünyadaki ilk tahıl borsasının kurulduğu yer burası. Göründüğünden ibaret değil. Altında da çok iyi korunmuş bir kat daha var, bir bodrum katı gibi. Aynı zamanda bir sergi salonu olarak kullanılabilir, hatta konser salonu olarak bile kullanılabilecek çok iyi korunmuş bir alt kat daha var. Onun dışında tiyatro var. Ayrıca eski Türk damgaları da var duvarlarda. Dolayısıyla pek çok uygarlığı, birikimi bünyesinde barındıran, gerçekten Dünya miras listesine girmeyi çoktan hak etmiş ve dolayısıyla 2012 yılında UNESCO geçici listesine kaydedilmiş bir tarihi arkeolojik alan burası."
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Aizonai antik kent gezisini ardından Kütahya'nın Gediz İlçesine hareket etti.

DHA

Loading...