Son Dakika: Bakan Işık ABD'nin Rakka operasyonunda PKK/ PYD unsurları ısrarını değiştirmesini istiyoruz

Bakan Işık ABD'nin Rakka operasyonunda PKK/ PYD unsurları ısrarını değiştirmesini istiyoruz

Bakan Işık ABD'nin Rakka operasyonunda PKK/ PYD unsurları ısrarını değiştirmesini istiyoruz

MİLLİ Savunma Bakanı (MSB) Fikri Işık, Rakka'daki operasyonda PKKPYD unsurlarının yer alacağına yönelik iddialara ilişkin, Bunun olmaması gerektiğini biz söylüyoruz. Alternatif konusunda Türkiye'nin bu alternatifi oluşturma yeteneği var. O bölge insanından oluşacak özellikle Özgür Suriye Ordusu bünyesinde yeterli gücün oluşturulacağını biz söylüyoruz. ABD'nin bu noktadaki tavrını bu yönde değiştirmesini istiyoruz. Bu konuda da sonuna kadar ısrarcı olacağız dedi.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı için Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan MSB Bakanı Işık, ikinci gün oturumları sonrasında toplantıları izleyen Türk gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Işık, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ile gerçekleştirdiği ikili görüşmelerde Münbiç'teki PKKPYD unsurlarının gündeme gelip gelmediği yönündeki soru üzerine Türkiye'nin bu konuda tavrının net olduğunu söyledi.

ABD'nin Münbiç'te kesinlikle PYDYPG varlığının olmayacağını taahhüt ettiğini hatırlatan Işık, şunları söyledi Biz de bu noktada hem ABD Başkanı hem de Savunma Bakanı düzeyinde verdiği taahhüdün bir an önce yerine getirilmesini istiyoruz. Bu Türkiye için olmazsa olmazdır. Bu noktada onlar da 'Biz de elimizden geleni yapıyoruz, bu kesinlikle bu taahhüdü yerine getireceğiz' diyorlar. Bu konu sürekli her toplantıda gündemimizde. ABD'nin bu konuda sözünün arkasında özellikle durduğunu bize ifade ediyorlar. Tabii bu saatten sonra sadece söze değil icraata bakmak durumundayız. Bir an önce inşallah verdikleri sözleri yerine getirirler. Yoksa Türkiye gereğini yapmakta tereddüt etmez.

Sözlerin tutulmaması durumunda harekatın o bölgeye yönelip yönelmeyeceği sorusuna ise Işık, şu yanıtı verdi Biz Münbiç'te verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz. Münbiç'te daha önce var olmayan unsurların bugün Münbiç'te teritoryal alan oluşturmasına Türkiye kesinlikle müsaade etmeyecek. Bu açık. Bu PYD'nin kantonları birleştirme hayali açısından, Türkiye açısından öncelikli. ABD Savunma Bakanı, 'ABD olarak biz kesinlikle kantonların birleştirilmesine karşıyız' diye bunu tekrar teyit etti. Bu bizim için önemli. Bunlar taahhüttür aynı zamanda. Biz Türkiye olarak kantonların birleştirilmesine kesinlikle karşı olduğumuzu bu konuda da bunu temin etmek için gereken ne varsa, ne pahasına olursa olsun yapacağımızı net olarak ifade ettik. Bu konuda da fikir birliğimiz var.

RAKKA OPERASYONU
Bakan Işık, olası bir Rakka operasyonu konusundaki soru üzerine ise şunları söyledi
Türkiye olarak Rakka'nın kendi insanları tarafından, orada yaşayan insanlar tarafından savunulması konusunda her türlü desteği vermeye, yardımı yapmaya hazırız. Özellikle Suriye Demokratik Güçleri kılıfı altında PYD'nin oraya sokulmaması gerektiğini ABD'lilere ifade ettik. Bu konuda da 'Başka alternatifimiz yok' diyemezler. Çünkü alternatif var. Türkiye olarak bu alternatifin en kısa sürede devreye alınması için de biz gerekeni yapmaya hazırız. Bu konuda ve özellikle Fırat Kalkanı Harekatı'nda da askerlerimizin koordinasyonu, diyaloğunun daha da artırılması için gerekli çalışmayı yaptık, biz arkadaşlarımıza gereken talimatı verdik, ABD Savunma Bakanı da gerekli talimatı verdi. Bu konuda hem Fırat Kalkanı Harekatı'nın bundan sonraki aşamasında hem de Rakka operasyonu için askerlerimiz hem planlama hem de diğer aşamalarda daha yakın çalışacaklar.

RAKKA'DA PYDYPG'NİN HAK İDDİA ETMESİ
ABD'li bir komutanın Rakka operasyonunda YPG unsurlarının da yer alacağı yönelik açıklamalarının bulunduğu iddiasıyla ilgili soruya Işık, şu yanıtı verdi
“Bunun olmaması gerektiğini biz söylüyoruz. Alternatif konusunda Türkiye'nin bu alternatifi oluşturma yeteneği var. O bölge insanından oluşacak özellikle Özgür Suriye Ordusu bünyesinde yeterli gücün oluşturulacağını biz söylüyoruz. ABD'nin bu noktadaki tavrını bu yönde değiştirmesini istiyoruz. Bu konuda da sonuna kadar ısrarcı olacağız. Şunu bilmeleri gerekiyor. Rakka'yı DEAŞ'tan temizlersiniz ama kısa ama uzun sürer operasyon fakat sonunda temizlersiniz. Fakat temizlendikten sonra 'Rakka'yı biz aldık' deyip, PYDYPG'nin burada hak iddia etmesi bölgede çok büyük sıkıntılara sebep olur bunun için de bu işi baştan ortadan kaldıralım. ABD'nin tavrı yumuşuyor, yani daha önce bu konuda çok özellikle katı duran ABD, şu anda daha yakın duruyor, olaya daha yumuşak bakıyor. Belki tereddütleri, 'bu kuvvet sağlanabilir mi, sağlanamaz mı' noktasında olabilir onu da askerlerimiz ve ilgili kurumlarımız, istihbarat birimlerimiz görüşecekler ve bu görüşmelerin sonucunda inanıyorum ki YPGPYD unsurlarının Rakka'da kullanılmadan bu operasyonun yapılması konusunda mutabık kalırız.

TÜRKİYE IRAK İLİŞKİLERİ
Musul'da DEAŞ'a yönelik operasyonda Türkiye'nin savaş uçaklarıyla verdiği desteğin artıp artmayacağının sorulması üzerine Işık, şunları söyledi

ABD, Fransa, Almanya ve İngiltere savunma bakanları ile görüşmelerimizde bu konuyu da detaylı görüştük. Bununla ilgili bazı prensip kararları aldık. Bunlardan biri Irak'ın ve Suriye'nin toprak bütünlüğü çerçevesinde Türkiye'nin bu harekatlarda bulunması. Şu anda resmen hava harekatında varız. Uçaklarımız görev bekliyorlar, görev yazıldığı anda gereğini yerine getirmek için havalanacak şekilde şu anda hazır bekliyorlar. Kara harekatıyla ilgili de özellikle ABD, Bağdat yönetimi ile bu noktada daha yakın bir diyalogda bulunmamızı istiyor. Sayın Carter, Türkiye'deki görüşmesinden sonra Sayın İbadi ile yaptığı görüşmeden de bahsetti görüşmemizde. Özellikle tansiyonun, açıklamaların tonunun düşürülmesi konusunda Sayın İbadi'ye de gereken telkinde bulunduğunu, gerekeni söylediğini ifade etti. Zannediyorum Sayın İbadi'nin dünkü açıklamaları daha düşük bir tondaydı. Biz Türkiye olarak Irak ile kesinlikle her vesileyle diyaloğumuzu artırmak istiyoruz. Irak bizim komşumuz, Irak ile Türkiye'nin geriliminden ne Irak ne Türkiye kazanır. Bunun bilincindeyiz. Özellikle Türkiye ve Irak'ın bu konuda daha yakın çalışmasının bölge açısından daha gerekli ve yararlı olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda ABD tarafının katkısına da teşekkür ederiz, memnuniyet duyarız. Çünkü bölgenin istikrarı en çok Türkiye'nin, Irak'ın, Suriye'nin yararınadır. Diyalog kanallarının sürekli açık olması, iç politikaya bu ilişkilerin esir edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz bunun için de Dışişleri Bakanlığımızın yoğun gayreti, çalışması var.

TÜRKİYE ELİNDEN GELEN DESTEĞİ VERECEK
Irak'ın toprak bütünlüğünün muhafaza edilmemesi durumunda Türkiye'nin bir faydasının, kârının olmayacağına dikkati çeken Işık, şöyle devam etti
Bu anlayışla Musul operasyonunda Türkiye elinden gelen tüm desteği verecek. Bu konuda da Türkiye'nin Musul operasyonuna katılmasında bir anlayış birliği var…
Musul operasyonunda koalisyon güçleri dikkatli davranıyor. Özellikle Haşdi Şabi'nin, Haşdi Şabi olarak şu ana kadar operasyonlara katılmamasından memnuniyet duyuyoruz. Ancak ABD tarafının ve koalisyondaki ülkeleri Haşdi Şabi'nin Irak ordusu bünyesinde dahi bu operasyonlara katılmamasının temini konusunda özellikle dikkatlerini çektik. Çünkü böyle bir risk de var, bunu da not aldılar.ö

TELAFER'İN ÖNEMİ
Telafer'in kesinlikle Telafer'in dışından bir güçle savunulmasının veya DEAŞ ile mücadele edilmesinin ileride çok büyük sorunlara yol açacağı için karşısında olduğumuzu söylüyoruz sözleriyle Telafer'in Türkiye için önemine vurgu yapan Işık, söz konusu bölgede Sunni ve Şii Türkmenlerin yaşadığını hatırlatarak, “Biz burada kesinlikle Telafer'i Sunni Türkmenler ve Şii Türkmenlerin birlikte savunmasını istiyoruz. Bizim buradaki yaklaşımımız kategorik değil. Biz 'Sunni Türkmenler savunsun, Şii Türkmenler savunmasın' gibi bir anlayışta değiliz.

Bakan Işık, o bölgeye yabancı unsurların girmesinin ve oradaki demografik yapıyı değiştirmesinin önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.
Türkiye'nin Musul konusundaki hassasiyetini net şekilde anlattığını söyleyen Işık, Bu görüşmelerin sonucunda atacağımız adımlar daha ileri sonuçları doğuracaktır. Burada güvene dayalı ilişki oluşturmak durumundayız. Mutlaka bu görüşmelerin de sahada olumlu yansımaları olacak dedi.

NATO TOPLANTISINI DEĞERLENDİRDİ
Işık, iki gün süren NATO savunma bakanları toplantısını da değerlendirirken, Bölgedeki gelişmeleri de dikkate aldığımızda önemli bir toplantı. Terörden, AB- NATO ilişkilerine kadar, doğu ve güneyden kaynaklanan tehditten, yasa dışı göçün önlenmesine kadar pek çok konuyu müzakere etmek ve tartışmak, alınması gereken tedbirlerin de görüşüldüğü toplantı dedi.
ABD, Almanya, İngiltere, Fransa savunma bakanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdiğini hatırlatan Işık, görüşmelerde ağırlıklı olarak Musul'da devam eden operasyon, olası Rakka operasyonu, Fırat Kalkanı Harekatı ve Ege'deki göçmen krizinin ele alındığını bildirdi. Işık, görüşmelerin verimli geçtiğini de belirtti.

NATO'NUN EGE'DE KUVVET BULUNDURMASININ GEREĞİ YOK
Işık, soru üzerine Ege Denizi'ndeki yasa dışı göçün 2015'te günde 7 bini geçen bir sayıya ulaştığını hatırlattı. Bunun insani trajedilere yol açtığını belirten Bakan Işık, Türkiye'nin onayıyla başlatılan NATO aktivitesi ve yapılan çalışmaların ardından bunun yüzde 96 oranında azaltıldığını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü
Bu başarı buraya NATO kuvveti geldiği için değil. Denizde kurtarılan insanların yüzde 90'ını bizim Sahil Güvenlik Kuvvetlerimiz kurtardı.
Biz Türkiye olarak, şimdi diyoruz ki, 'Bu operasyonun amacına ulaştı. Bunun daha uzun süre devam ettirmenin anlam yok'. Zaten yasa dışı göçü engelleyen Türkiye. Biz Türkiye olarak bu konudaki çabalarımızı sürdüreceğiz, NATO kuvvetinin burada bulunmasına gerek yok. NATO şu anda bize Doğu Akdeniz'de özellikle artırılmış güvence tedbirleri konusunda taahhüdünü tam olarak yerine getirmedi. Artı, İtalya, Sofya, özellikle güneyden bir göç dalgası var, burada da kuvvete ihtiyaç var. Karadeniz'de NATO'nun görünürlüğünün artırılması ile ilgili çalışma var, 'Kuvvetleri orada kullanabilirsiniz, değerlendirebilirsiniz' dedik, bunu da yıl sonuna kadar NATO aktivitesinin sonlandırılması ile ilgili görüşümüzü NATO'ya resmi olarak da bildirdik. Bizim için artık NATO'nun Ege'de kuvvet bulundurmasının bir gerekliliği yoktur.

NATO'DAKİ FETÖ'CÜLER KONUSU
FETÖ'nün darbe girişiminin ardından NATO'daki bazı subayların da görevden alınması konusundaki soruya Işık, şu yanıtı verdi
Şu anda bunun hızla tamamlanması için çalışıyoruz. Yakında NATO'daki kadrolarımızı tamamlamayı hedefliyoruz. Bu konuda bir boşluk olmayacak. Bundan herkesin emin olmasını isteriz, arkadaşlara gereken şeyler de söyleniyor. Sonuçta Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir devlet, Türk ordusu güçlü bir ordudur. Bu konuda Türkiye kendi taahhütlerini yerine getirecek güçtedir. Kısa sürede bu kadro eksiklikleri tamamlanacak.

DHA

Loading...