Sözcü Plus Giriş

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İzmir'in Çeşme İlçesi Dalyan Mahallesi'nden açıldığı yatla Ildır Körfezi'nde inceleme gezisi yaptı. Bölgenin bakir olduğunu ve korunması gerektiğini belirten Bakan Özhaseki, "Bizim kötü bir alışkanlığımız var önce kirletiyoruz, sonra da temizlemeye çalışıyoruz. Ildır Körfezi ile ilgili çok iyi bir rapor hazırlanmış bu doğrultuda biz de çalışmalarımızı yapacağız. Çeşme 12 ay yaşayan bir bölge haline gelecek" dedi.
İzmir'deki yatırımları yerinde görmek üzere dün kente gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, inceleme gezisine bugün de devam etti. Çeşme'de kaldığı otelde, İzmir'in AK Partili belediye başkanları ile kahvaltı yapan Bakan Özhaseki, daha sonra, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İl Başkanı Bülent Delican, AK Partili bazı milletvekilleri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, Çeşme Belediye Başkanı CHP'li Muhittin Dalgıç ve bazı İzmirli işadamlarıyla İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin'e ait Seagull adlı süper lüks yatla Ildır Körfezi'nde incelemelerde bulundu. 'Ildır Körfezi Özel Koruma Bölgesi' adlı projeyle ilgili bilgiler alan Bakan Özhakesi, şunları söyledi:
"En kötü alışkanlığımız önce kirletiyoruz, sonra da temizlemek için uğraşıyoruz. Tarihi eserlerimiz de öyle değil mi İş bilmez adamlar, defineciler mahvediyor, sonra da onları nasıl kurtarırız diye uğraşıyoruz. En büyük hastalık da burada zaten. İzmir'e geldiğimizde katı atıkla, körfezin temizlenmesi ve kentsel dönüşümle ilgili müjdeleri dün verdik. Bugün de bu dar vakitte bu bölgeyi gezmeye geldik. Burada yapılacakları sağ olsun buradaki yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları ve arkadaşlarımız bir çalışma yapmışlar. Elimizde hazır bir proje bulduk. O konuda üzerimize düşeni yaparız inşallah. Dünden beri İzmir üzerinde çalışıyoruz Karabağlarla başladık. Orada kentsel dönüşümü başlatıyoruz, doğru bir proje ve arkasının da geleceğini düşünüyoruz. İzmir için önemli olan iki proje var. Birincisi İzmir Körfezi'nin temizlenmesi. Bir ada oluşturulması, çıkan çamurun o adada toplanıp bir rekreasyon alanı olarak kullanılması. ÇED raporuyla ilgili geriye dönük çok uzun tartışmalar yaşamıştık. Ben o tarafları açmıyorum gerek de yok zaten. Ben bu ÇED raporunu imzalayarak geldim. İkincisi de İzmir'in büyük bölümünü ilgilendiren Karşıyaka tarafındaki katı atık tesisiyle ilgili. Onunla ilgili önü açıldı ve sadece raporun gelmesini bekliyoruz ufak bir süreç var onu da tamamlamak üzereyiz. Bugün de Çeşme İlçesi içinde körfezde bulunan eskiden çok canlı olan yaşamın söndüğü ve yavaş yavaş geriye gittiği, sadece tatilcilerin birkaç ay gelip burada serinledikleri yer gibi algıladıkları ortamı değiştirmeyi düşünüyoruz. Ildır Körfezi'ndeki bölgeyle ilgili çalışmaları yaptıktan sonra Bakanlar Kurulu kararı ile onaylayıp özel koruma altına alıyoruz. Bilim insanları tarafından raporlar hazırlanmış bize de hazır yemek gibi sunulmuş. Buranın yerel sakinleri ve yerel kuruluşlar el ele verip çalışma yapmışlar. Çeşme'nin aslında 2 ay değil de 12 ay yaşayan körfezin de kendine has dünyadaki tek türü olan balıkların ve bir çok balık türünün yaşabildiği alan haline getirmeyi düşünüyoruz. Çeşme'yi kurtaracak bir proje olarak bakıyoruz. Eklenmesi gereken şeyler de var onları da önümüzdeki günlerde ekleyeceğiz. Böylelikle Çeşme 12 ay yaşayan bir bölge haline gelecek. Canlılar bir yere küsüp giderse bir daha dönmezler. Bizler de o canlıların hayat bulduğu bir ortam yaratmayı düşünüyoruz."
"BAKİR YAPI KORUNMALI"
Gezdikleri bölgenin bakir olduğunu ve korunması gerektiğini kaydeden Bakan Özhaseki, Belediye Başkanı Dalgıç'a bazı tavsiyelerde bulundu. Bakan Özhaseki, "Şu an gezdiğiniz yerler bakir. Bir çok bölge Bodrum gibi yapılarla yaşanmaz hale gelmiş. Benden size bir tavsiye buraları çok iyi saklayın ve geleceğe dönük çalışmalar yapın. Siluetle ilgili bir kimlik çalışması da yapabilirsiniz. Bugün gördüğüm kadarıyla bir olumsuzluk yok ancak buraların iyi korunması gerekiyor. Bu bölge çok bakir ve iyi korunursa çok güzel olur" diye konuştu. Gezinin ardından Çeşme'den ayrılan Bakan Özhaseki'nin uçakla İstanbul'a gideceği bildirildi.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more