Sözcü Plus Giriş

ilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen "13. Uluslararası Demir-Çelik ve Döküm Teknoloji, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı-ANKIROS 2016"yı ziyaret etti.
Bakan Özlü, fuar ziyareti öncesinde demir çelik üreticileri ile basına kapalı bir toplantı yaparak sektör sorunlarını dinledi.
Bakan Özlü, toplantı sonrasında fuarı gezdi. Bakan Özlü, kısa bir açıklama yaparak, toplantıda karşılıklı fikir alışverişi yaptıklarını, gelecek günlerde diğer Bakanlarla birlikte yapacakları kapsamlı toplantıda sektörle yeniden bir araya geleceklerini söyledi.
Bakan Özlü fuar kapsamında gerçekleştirilen, 8. Uluslararası Döküm Kongresi'ne de katıldı. Kongrenin açılışında da konuşan Özlü, döküm sanayicilerin katma değeri artırıcı çalışmalar yapması gerektiğini ifade ederek, bu çerçevede döküm sanayicilerine hükümetin verdiği teşviklerden yararlanma çağrısında bulundu.
Bugün kapılarını açan bugün kapılarını açan fuara 50 ülkeden 985 firma katılıyor. İki yılda bir yapılan fuar cumartesi gününe kadar ziyaret açık olacak. Öte yandan sabah basına kapalı gerçekleşen toplantıda, sektör temsilcileri, kalitesiz ürün ithalatının engellenmesi, çevre katkı payı uygulamasının kaldırılması, elektrik enerjisi maliyetlerinin düşürülmesi, Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu (AKÇT) Serbest Ticaret Anlaşması'nın revize edilmesi, dahilde işleme rejimi mevzuatının amacı dışında kullanılmasının önüne geçilmesi ve Türkiye'nin imzalamayı planladığı ticaret anlaşmaları ile ilgili taleplerini Bakan Özlü'ye iletti.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more