Sözcü Plus Giriş

Trabzon Haberi: Bakan Soylu'dan kıdem tazminatı değerlendirmesi: Dersimize biraz daha çalışacağız

Bakan Soylu'dan kıdem tazminatı değerlendirmesi: Dersimize biraz daha çalışacağız

Güncellenme: 19:16, 24/06/2016
Bakan Soylu'dan kıdem tazminatı değerlendirmesi: Dersimize biraz daha çalışacağız

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, kıdem tazminatına ilişkin yürütülen çalışmalarla ilgili, "Tüm yetki analizlerini değerlendirdik. Hükümetimiz bize 'Dersinize biraz daha çalışın' dedi. Kıdem tazminatı konusunda dersimize biraz daha çalışacağız" dedi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TTSO) Meclis Toplantısı’na katıldı. Trabzon Valisi Yücel Yavuz, TTSO Meclis Başkanı Şadan Eren, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile çok sayıda oda üyesinin katıldığı toplantıda konuşan Bakan Soylu ekonomiye, "Nasıl daha çok vergi toplarım, bütçe açıklarını nasıl kapatırım?" anlayışıyla bakmadıklarını söyledi. Sosyal güvenlik açığının gayri safi yurtiçi hasıla oranı azaltılarak bütçe dengesinin düzeltildiğini belirten Bakan Soylu şöyle konuştu:
"Mali disiplin, istikrar ve yatırım ortamını sağlıklı bir şekilde tesis etmeye odaklı bir bakış açımız var. Bunu yaptıktan sonra zaten vergi geliriniz de, yatırımlarınız da artıyor. Bütçeniz açık vermiyor. Kriz de görmüyorsunuz. Yüzde 70 enflasyon da görmüyorsunuz. 14 yıldır bu denge çok başarılı bir şekilde tesis edilebilmiştir. Sosyal güvenlik prim gelirleri arttırılmış, sosyal güvenlik açığının gayri safi yurtiçi hâsılaya oranı azaltılarak, bütçe dengesi düzeltilmiştir. Sosyal güvenlik sistemimizin açığının gayri safi yurt içi hasılaya oranı 2002 yılında yüzde 2.27 olarak gerçekleşmişken, bu oran 2015 yılında yüzde 0,58 oldu. 2016 için öngörümüz ise yüzde 0.51’dir. Keza kayıt dışı istihdamda 2002 yılında oran yüzde 52.1, 2016 Mart ayında ise yüzde 32.9 olmuştur."
VATANDAŞIZIN YÜZDE 97.7’Sİ SOSYAL GÜVENLİK ŞEMSİYESİ ALTINDA
Emekli maaşlarında önemli artışlar gerçekleştirdiklerini ve istihdamın artması noktasında ciddi adımlar attıklarını kaydederek konuşmasını sürdüren Bakan Soylu, "2016 yılı Nisan ayında 9 milyon 4 bin sigortalımızın çalıştığı 1 milyon 293 bin iş yeri teşviklerden yararlanmıştır. 2004 yılından bu yana 12 alanda verdiğimiz toplam prim teşviği miktarı ise 63 milyar 615 milyon lira oldu. Bana sorarsanız, dünya çapında bir başarı hikayesi olan Genel Sağlık Sigortası. 2012 yılında yeşil kartlı vatandaşlarımızı da Genel Sağlık Sigortası'na alarak vatandaşlarımızın yüzde 97.7’sini sosyal güvenlik şemsiyesi altına almış bulunuyoruz" dedi.
'TÜRKİYE’YE KARŞI BİR İSLAMOFOBYA OLUŞTURULUYOR'
İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararına ilişkin değerlendirmede bulunan Bakan Soylu, "İşte Avrupa Birliği’ni görüyorsunuz. Dağılması tartışılmaya başlandı. Ekonomik gelişmeleri hep birlikte takip edeceğiz. Bizim kararlığımızda herhangi bir değişiklik yok. Türkiye’ye karşı bir İslamofobya oluşturuluyor. Bu bir siyasal çerçevelemenin dışında ekonomimize ve komşu coğrafyalara karşı bir adımdır. Terörle mücadele ettiğimiz bir ortamda bize bahaneler sunmaları samimi değildir. Türkiye artık Batı’nın dediğini yapan bir ülke değildir. Türkiye eski Türkiye değildir" diye konuştu.
'KIDEM TAZMİNATI MESELESİ BİZİM HEM EKONOMİK HEM DE SOSYAL AÇIĞIMIZDIR'
Toplantıda bir soru üzerine kıdem tazminatına ilişkin yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Soylu şunları söyledi:
"Kıdem tazminatı meselesi bizim hem ekonomik hem de sosyal açığımızdır. Bu açığı kapatmak da bu devletin temel görevlerinden biridir. Türkiye’de her 100 kişiden ancak 14 kişi kıdem tazminatını alabilme fırsatına sahip oluyor. Çarpıcı olan şu; bu 14 kişinin de ne kadar aldığını bilmiyoruz. Yaklaşık 10 kişiden, 8 kişiden fazlası kıdem tazminatını alamıyorsa maalesef mahkemeye müracaat etmiyor. Yaklaşık 5 aydır dünyanın birçok ülkesini araştırıyoruz. Türkiye’de de araştırma yapıyoruz. Kıdem tazminatının bugünki mevcut durumundan işverenler de çalışanlar da memnun değil. Bugün Türkiye’de 14 milyonu çok az aşkın zorunlu sigorta var. Oysa 2015 yılında 18 milyon çıkış bildirgesi var. 14 milyon çalışan var, 18 milyon giriş ve çıkış bildirgesi var. Bu konuda çok iyi çalışma yaptık."
DERSİMİZE BİRAZ DAHA ÇALIŞACAĞIZ
Kıdem tazminatı konusunda açıklamalarını sürdüren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, "Tüm yetki analizlerini değerlendirdik. Atacağımız adımla toplumun her kesimine bunu anlatıp ortak bir karar alma konusunda irade arayacaktık. Bunu hükümetimize anlattık. Daha doğrusu çok dar bir kadroya anlattık. Hükümetimiz bize, 'dersinize biraz daha çalışın' dedi. Kıdem tazminatı konusunda dersimize biraz daha çalışacağız. Birkaç alternatifimiz var. Yine inşallah çok yakın bir zamanda, Sayın Başbakanımız başta olmak üzere hükümetimize tekrar sunmaya çalışacağız. Bu sosyal hukuk devletinde hem sosyal hem de ekonomik bir açıktır. Biz de bu açığı kapatmak zorundayız. İşin doğrusu da budur. Bunu yaparken, 'ben yaptım oldu' mantığı ile yapmak çok yanlıştır. Yapılması gereken tüm sosyal taraflarla, çalışanlarla, sendikalarla, herkesle oturup konuşup doğru yöntemi bulabilme konusunda önerimizi tartışmaya açmak ve değerlendirmektir" diyerek açıklamasını noktaladı.

DHA