Malatya Haberi: Bakan Tüfenkci: En büyük gücümüz insanımız

Bakan Tüfenkci: En büyük gücümüz insanımız

Bakan Tüfenkci: En büyük gücümüz insanımız

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Biz en büyük yatırımımızı insana yapıyoruz. Çünkü biliyoruz ki bu millet, devletinin arkasında. Bizim güvencemiz millet. Bizim en büyük gücümüz insanımız" dedi.
Bakan Tüfenkci, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı’na katıldı. Bakan Tüfenkci, toplantıda yaptığı konuşmada, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaşananları hatırlatıp, "Ülkemizde 7’den 70’e herkes seferberlik ruhuyla hareket ediyor. Biz biliyoruz ki bizim en büyük gücümüz insanımız" dedi. Bakan Tüfenkci, "Biz en büyük yatırımımızı insana yapıyoruz. Çünkü biliyoruz ki bu millet, devletinin arkasında. Bizim güvencemiz millet. Bakınız; ülkemizde şu anda 7’den 70’e herkes seferberlik ruhuyla hareket ediyor, üretmeye ve ihracat yapmaya devam ediyor. Biz çok iyi biliyoruz ki bizim en büyük gücümüz insanımız" diye konuştu.
Büyüme oranlarına yönelik de değerlendirmede bulunan Bakan Tüfenkci, "Türkiye 2015 yılında yüzde 4 büyüdü. Bizler sürekli büyüyen bir ülkeyi hedefledik. Buradan hareketle şunu çok net söyleyebilirim ki 2017 yılında yüzde 5’in üzerine bir büyüme oranıyla Türkiye’mizi daha da ilerileri taşıyacağız. Tüm halkımızın sağduyusu ile daha da gelişerek yolumuza devam edeceğiz" dedi.
OSB İÇİN 30 MİLYON ÖDENEK
Bakan Tüfenkci, Malatya’ya yapılan yatırımlar hakkında bilgiler verdi. İlk olarak Malatya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için gönderilen ödenekten bahseden Bakan Tüfenkci, "Malatya Organize ve Sanayi Bölgesi için 25 milyon kamulaştırma ödeneği gönderildi. 2017’den önce toplamda 30 milyon kamulaştırma ödeneğini Malatya’ya göndermiş olacağız. 2017’den sonra da peyderpey ödemeler devam edecek" diye konuştu. Bakanlar Kurulundaki girişimleri neticesinde Malatya’nın da 23 cazibe merkezi arasında yer aldığını belirten Bakan Tüfenkci, sözlerini şöyle sürdürdü:
"23 cazibe merkezine baktığımızda yatırıma en hazır il olarak Malatya’yı görüyoruz. Sektör, yan sektörler, insan kaynakları ve ilin potansiyeli noktasında Malatya gerçekten tam bir yatırım şehri. Dolayısıyla bizlerin iyi firmaları Malatya’ya kazandırması gerekiyor. Bu konuda da gerekli çalışmaları yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz."
ÜRETİCİ BİRLİKLERİNE VURGU
Bakan Tüfenkci, Malatya’nın simgesi olan kayısıya ilişkin de önemli açıklamalar yaptı. Bakan Tüfenkci, şunları kaydetti:
"Kayısı konusunda elini taşın altına koyacak insanlara, dolayısıyla üretici birliklerimize ihtiyacımız var. Bunun yanında her zaman dile getirdiğim bir lisanslı depoculuk konusu var. Lisanslı depoculuğu çok önemsiyoruz. Lisanslı depoculuk, Türkiye’de tarım ürünlerinin ticaretinde büyük avantajlar sağlıyor. Aynı zamanda devlet de teşvik veriyor. Bu konuyu özellikle oda başkanlarımızın, belediye başkanlarımızın ve büyük şirketlerimizin araştırmasını istiyorum. Kayısıyı, sağlıklı depolayamıyoruz. Bunu başardığımız takdirde gerçekten büyük aşamalar kaydetmiş olacağız."

DHA

Loading...