Sözcü Plus Giriş

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, katıldığı İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası'nın 24'üncü Yönetim Kurulu Toplantısı'nda, İslam ülkelerinin, teröre karşı ortak tavır sergilemesi gerektiğini söyledi. Tüfenkçi, "İslam; barış dilidir. İslam ile terör asla ve asla yan yana getirilemez. Bunu dünyaya anlatmak boynumuz borcudur" dedi.
İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası'nın 24'üncü Yönetim Kurulu Toplantısı, Konya'da Dedeman Otel'de yapıldı. Toplantıya Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Konya Valisi Yakup Canbolat, İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası Başkanı Şeyh Salih Kamil, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi Cibuti, Mısır, İran, Irak, Ürdün, Kuveyt, Umman, Nijer, Pakistan, Katar, Suudi Arabistan, Sudan, Uganda, Birleşik Arap Emirlikleri, Filistin ve Tunus gibi ülkelerin temsilcileri katıldı.
"TÜRKİYE'NİN İSLAM ALEMİNİN LİDERİ OLMASINI İSTEMİYORLARDI"
İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası Başkanı Şeyh Salih Kamil, Türkiye'de 15 Temmuz'daki darbe girişimine değinerek, Türk halkının demokrasi zaferini kutladığını belirtti. Türkiye'nin dünyadaki güçler tarafından hedef olduğunu ifade eden Kamil, şöyle dedi:
"Bu komplo bitmiştir. Sizi kutluyorum. Çünkü; Türkiye hedefti. Kimler tarafından, dünyadaki güçler tarafından hedefti. Türkiye'nin İslam aleminin lideri olmasını istemiyorlardı."
BAKAN TÜFENKÇİ'DEN TERÖRE KARŞI MESAJ
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi de, konuşmasında teröre karşı İslam ülkeleri olarak ortak tavır sergilenmesini gerektiğini belirterek, birlik ve beraberlik mesajı verdi. Tüfenkçi, şunları söyledi:
''İslam ülkeleri olarak işbirliğine, zulme, teröre karşı ortak bir tavır sergilemeye bugün her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Bugün yer yüzünde savaş, iç savaş, askeri darbe, mezhep savaşları, işgal niteliğindeki sıcak çatışmaların hemen hemen tamamı İslam coğrafyasında cereyan etmektedir. 35-40 yıl öncesine kadar dünyadaki sıcak çatışma alanlarının 4'te 1'i, İslam coğrafyasında idi. Afganistan'ın, 1979 sonunda işgaliyle başlayan süreçte bugüne kadar dünyada 12 milyon Müslüman katledilmiş ve bu rakam artmaya da devam etmektedir. Müslümanların dünya nüfusa oranı yüzde 22'dir. Ama dünyada sıcak savaş yaşanan coğrafyanın yüzde 99'u da İslam coğrafyasıdır.''
"İSLAM VE MÜSLÜMANLIK ÖTEKİLEŞTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR"
Bakan Tüfenkçi, İslam ve Müslümanlığın ötekileştirilmeye çalışıldığını vurgu yaparken bir başka önemli sorunun da İslam ve Müslümanlar'ın ötekileştirilmek istenmesi olduğunu söyledi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, şöyle dedi:
"İslami fobik yaklaşımlarla Müslümanlar; 'Sivilleri katleden, kafa kesen teröristler' olarak gösterilmektedir. Ne yazık ki, bu algı profesyonelce medya kullanılarak güçlendirilmektir. Üstelik figüranlar maalesef Müslüman gençlerden seçilmektedir. İslami şuuru gelişmemiş, sahipsiz, çaresiz Müslüman gençler, kendilerini İslami olarak lanse uluslararası bir takım örgütler tarafından kullanılmaktadır. Bu gençler başta Suriye ve Irak olmak üzere değişik coğrafyalarda cihat ettiklerini zannettikleri terör eylemlerinde kullanılmaktadırlar."
Bakan Tüfenkçi, İslam'ın barış dili olduğunu ve terörle asla gelmeyeceğini belirtti. Tüfenkçi, ''İslam barış dilidir. İslam ile terör asla ve asla yan yana getirilemez. Bunu dünyaya anlatmak boynumuz borcudur. İslam ülkeleri, yaptığı her ticarette Müslüman kimliğimizle hareket etmeliyiz. Biz hayırlı ümmetsek, hayrımızı herkes görmeli, şahit olmalı. Terörle mücadele de, mazlumlara yardımda ortak bir duruş sergilemeliyiz. Huzur ortamını, barış ortamını tehlikeyee sokan her tehdide karşı ortak bir tavır sergilemeliyiz. Savaşın, kargaşanın, istikrarsızlığın olduğu hiçbir yerde ticaret olmaz, sanayi olmaz, üretim olmaz.'' dedi.
KÜRESEL KRİZ
Bakan Tüfenkçi, 2008 yılında meydana gelen küresel krizin etkisinin hala dünya ekonomisi de devam ettiğini belirtti. Bu etkinin ABD'de de devam ettiğine dikkat çeken Tüfenkçi, "Gelişmiş ekonomiler, tüm çabalara rağmen arzu edilen büyümeyi yakalayamıyor. Parasal genişlemenin boyutlarını artırmak ne Avrupa'da, ne de Japonya'da ekonomiye beklenen ivmeyi kazandırmazken, negatif faiz uygulamaları dengeyi daha da bozuyor. Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin toparlandığı dile getirilse de bunun kalıcılığı konusunda bir mutabakat söz konusu değil. Amerika Merkez Bankası FED'in faiz artırma konusundaki kararsızlığı, tüm ekonomileri etkileyen piyasa dalgalanmalarıyla, finansal istikrarsızlık dağınığı haline gelmiş durumda. Bu tüm küresel dengesizlikler içerisinde ülkemiz 15 Temmuz hainliğini yaşadı. Bu süreçte halkımız, demokrasiye sahip çıktığı gibi ekonomiye de sahip çıktı" diye konuştu.

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more