Antalya Haberi: Bakan Tüfenkci: Önüne gelen kooperatif açıyor

Bakan Tüfenkci: Önüne gelen kooperatif açıyor

Bakan Tüfenkci: Önüne gelen kooperatif açıyor

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Önüne gelen kooperatif açıyor, bunu sınırlandıralım. Mevcut kooperatiflerin yapısını güçlendirelim" dedi.
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği'nin (TESKOMB) Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde düzenlenen Olağanüstü Genel Kurulu ve eğitim seminerinin açılışına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşçı, TESKOMB Genel Başkanı Abdülkadir Akgül ve Türkiye genelinden 1040 kooperatif başkanı katıldı.
'EMEKLERİ ZAYİ ETTİRMEYECEĞİZ'
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan toplantıda açılış konuşmasını TESKOMB Genel Başkanı Abdülkadir Akgül yaptı. Akgül, hem eğitim çalışması hem de olağanüstü genel kurul yaptıklarını belirterek, "Burada iyi taraflarımızı değil, eksiklerimizi konuşacağız. 10 bin kişilik, 20 bin kişilik yerlerde 2- 3 kooperatif kurup yüksek maaş alanları aramızda barındırmayacağız. Bu kuruma yapılan emekleri zayi ettirmeyeceğiz" diye konuştu.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, 15 Temmuz'da esnafın sokağa çıkarak hükümetin yanında yer almasının çok önemli olduğunu vurguladı. Çavuşoğlu, "Siz bizi hiç yalnız bırakmadınız. Bu nedenle sizlere hizmetkarlık yapmak bizim için onurdur" dedi.  'BİZ 'TÜRKİYE İLE GÜÇLÜYÜZ'
KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye'nin süper güç olduğunu ve küresel lider ülkeler arasına girdiğini belirterek, Rum kesimiyle barışa hazır olduklarını, ancak Rumlar ve Yunanistan'ın keskin açıklamalar yaptığını kaydetti. Atun, "Türkiye'nin garantörlüğü ve Mehmetçik olmadan biz nasıl anlaşma yapacağız. Mehmetçik'in olması ayyıldızlı bayrağın adada dalgalanmasıdır. Biz Türkiye ile birlikte güçlüyüz" diye konuştu.
'TÜRKİYE'DE 56 BİN KOOPERATİF VAR'
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, kooperatiflerin iyi yönetilmesi için şeffaf ve hesap verilebilir olması gerektiğine işaret etti. Türkiye'de 37 farklı alanda 56 binden fazla kooperatif olduğuna dikkati çeken Tüfenkci, Türkiye'de ilk 500 şirket arasında da kooperatif işletmeleri olduğunu belirtti. Bakan olduğundan bu tarafa önüne gelen en büyük sorunlardan birinin yeni kooperatif açma istekleri olduğunu belirten Tüfenkci, "Önüne gelen kooperatif açıyor, bunu sınırlandıralım. Mevcut kooperatiflerin yapısını güçlendirelim" dedi.
Konuşmaların ardından TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül ile KKTC'li yetkililer arasında Kıbrıs'taki kooperatiflerin de üyelerine kredi verebilmesi için protokol imzalandı.

 

DHA

Loading...