Sözcü Plus Giriş

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkma kararıyla ilgili, "Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılması tabi olarak çok önemli ve tarihi bir gelişmedir. Bu gelişme, belki de AB'nin yapısında köklü değişiklikleri ortaya çıkarabilecektir. Tüm Avrupa Brüksel'den daha ayrı siyasi karar mekanizmalarına doğru ilerleyecektir" dedi.
Ekonomi Bakanı Zeybekci, İngiltere'deki referandumdan AB'den ayrılma kararı çıkmasıyla ilgili görüşlerinin yer aldığı yazılı bir açıklama yaptı. Ayrılma kararının, siyasi anlamda çok önemli sonuçlarının olacağını belirten Zeybekci, şu ifadeleri kullandı:
"Birleşik Krallık halkı, 23/6/2016 tarihinde gerçekleştirdiği bir referandumla, Avrupa Birliği'nden çıkma kararı almıştır. Birleşik Krallık'ın AB'den çıkışı önemli bir kilometre taşıdır. Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılması tabi olarak çok önemli ve tarihi bir gelişmedir. Bu gelişme, belki de AB'nin yapısında köklü değişiklikleri ortaya çıkarabilecektir. Brexit'in siyasi anlamda çok önemli sonuçları olaraktır. Tüm Avrupa Brüksel'den daha ayrı siyasi karar mekanizmalarına doğru ilerleyecektir. Birleşik Krallık, 2009 yılı sonrasında AB büyümesine tek başına yüzde 35 katkı vermiştir. 2015 sonu itibarıyla 16,2 trilyon Dolar büyüklüğünde, kişi başına düşen geliri 31.900 Dolar olan AB ekonomisi; Birleşik Krallık'ın Birlikten ayrılması sonucu 13.4 trilyon Dolar'a ve kişi başına düşen gelirin 30.000 Dolara indiği bir ekonomi olacaktır."
'BİRLEŞİK KRALLIK VE AB EKONOMİLERİNİN BAĞLARI GÜÇLÜDÜR'
İngiltere'nin AB'den çıkma kararının Türkiye açısından etkilerine ilişkin de değerlendirmede bulunan Bakan Zeybekci, şöyle devam etti:
"Birleşik Krallık ve AB ekonomilerinin bağları güçlüdür. Siyasi alandan farklı olarak AB ile ekonomik ortaklıkta aynı derinlikte bir ayrışma yaşanmayacaktır. Gerek Pazar bütünlüğü, coğrafi özellikleri ve sanayileşme, gerekse karşılıklı üretim entegrasyonu gibi birçok faktörle birbirine bağlanmış olan AB'de bundan sonraki süreçte kısa vadede önemli değişiklikler olmamakla beraber; orta-uzun vadede ekonomik birlikteliğinde, ortaklığında bir zayıflama olmaksızın, ülkelerin daha bağımsız hareket etme ve karar alma sonuçları kaçınılmaz olacaktır. Gümrük Birliği bağlarımız olan, 20 yıldan bu yana ekonomik anlamda tam entegrasyona doğru adımlar attığımız AB ile bu ilişkimizde bir değişiklik olmayacaktır. Gümrük Birliği'nin güncellenerek ekonomik birliktelik yönünde 2017 yılında önemli sonuçlara ulaşılacaktır. Birleşik Krallık açısından, referandum sonuçlarına göre siyasi ayrılma kaçınılmaz olacaktır. Ancak AB ve Birleşik Krallık arasındaki ekonomik entegrasyon hemen hemen aynı seviyede olması her iki taraf için de kaçınılmaz zorunluluktur. Halihazırda oldukça iyi seviyede siyasi ve ekonomik ilişkileri olan Türkiye ve Birleşik Krallık'ın önümüzdeki dönemde yatırım, dış ticaret ve finans ilişkilerinin güçlenerek devam etmesi için adımlar atmaya devam edeceğiz."

DHA