Sözcü Plus Giriş

İstanbul Haberi: Balat'ta çökme tehlikesi bulunan tarihi yapılarda yıkım

Balat'ta çökme tehlikesi bulunan tarihi yapılarda yıkım

Güncellenme: 15:27, 20/10/2016
Balat'ta çökme tehlikesi bulunan tarihi yapılarda yıkım

FATİH'te çökme tehlikesi bulunan, aralarında tarihi eser niteliği taşıyan yapıların da bulunduğu metruk durumundaki binaların yıkımına başlandı. Yıkım çevredeki binalara zarar verilmemesi için balyozla yapılıyor.

 

Balat Yıldırım Caddesi'nde bulunan iki binanın yıkımı sırasında açıklama yapan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, 2005 ve2008 yılları arasında Avrupa Birliği ile birlikte Balat'ta bulunan 148 tarihi binanın restorasyonunu gerçekleştirdiklerini, bütçe tükendikten sonra ise yaklaşık 39 binanın metruk halde kaldığını söyledi.

 

Bina sahipleriyle görüşerek restorasyon sürecinde destek olabileceklerini söyledikleri halde bu tarihi yapıların çevreyi rahatsız ve tehdit edici boyuta ulaştığını belirten Demir, Anıtlar Kurulu ile yürüttükleri çalışmalar neticesinde 39 bina ile ilgili proje çalışması başlattıklarını ifade etti. Kurul tarafından 8 binanın yıkımına karar verildiğini ve bu binaların elle sökülerek yıkılacağını söyleyen Mustafa Demir, "Biz belediye olarak üzerimize düşeni yapacağız. Bu yıkılacak binalar hepsi tescilli binalar, korunması gereken binalar. Bunların ' röleve'leri alındı; yani bunlar kayıt altına alındı, bütün detaylarına kadar kayıt altına alınmış binalar. Bundan sonra buraya yapılacak her hangi bir binanın aynı ile yapılma zorunluluğu olacak. Bu anlamda da tarihi eserlerin kayıt altına alınması, korunması, geleceğe güven içinde taşınmasının da bir örneği. Gönül isterdi ki, Fatih'te şu anda 125 tane olan bu türden binalarımızın restorasyonlarını keşke biz yapabilseydik. Ama bu zor ve sıkıntılı bir iş. Bunun yerine bu tarihi eserlerin rölevelerini çıkarmak suretiyle kayıt altına alıyoruz" diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

DHA